Orbán Viktor ellen hergel a bukott Guy Verhofstadt

A dúsgazdag politikus közösségi oldalán üzenget. Korábban egyébként szorosan kötődött az orosz energiahordozó-bizniszhez is.

Magyar Nemzet
2023. 07. 29. 13:45
VERHOFSTADT, Guy
Brüsszel, 2018. február 28. Guy Verhofstadt, az Európai Parlament Brexit-ügyi referense az EP brüsszeli plenáris ülésén 2018. február 28-án. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq) Fotó: STEPHANIE LECOCQ
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét megnyilatkozott közösségi oldalán Guy Verhofstadt. A bukott, liberális politikus újra Orbán Viktor ellen kezdett hergelni, a miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújának egy részletét megosztva. 

Szerinte Orbán Viktor hátba szúrta Ukrajnát, de arról is szót ejtett, hogy Magyarországon visszaélnek az EU-s forrásokkal. 

Az a Guy Verhofstadt vádolja ezzel hazánkat, aki a saját luxusvilláját is közpénzből újíttatta fel.

Verhofstadt egyébként hatalmas vagyonnal rendelkezik. Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, a Transparency International nevű szervezet kutatása nyomán a Le Soir nevű lap már 2018-ban rámutatott, hogy a belga politikus a 13 ezer eurós havi fizetésén felül akár közel másfél millió eurót (vagyis több mint 500 millió forintra rúgó összeget) is bezsebelhetett az eggyel korábbi európai parlamenti ciklusban.

Bár az EP-képviselőknek nem tilos ilyen mellékes jövedelmekre szert tenniük – amennyiben ezeket nem titkolják a hatóságok elől –, a Brussels Times belga hírportál szerint Verhofstadt feltűnően sok pénzt keresett ilyen módon. 

Láthatóan nem szűkölködik tehát a liberális politikus, amit az is jól mutat, hogy Gent belvárosában egy 17. században épült, gyönyörűen felújított, folyóparti műemlék épületben él Belgiumban. Ez az a ház, aminek a felújításához több százezer euró közpénzt kapott. 

A V4NA nemzetközi hírügynökség számolt be róla tavaly, hogy a liberális politikus és családja a sajtóhírek szerint még 2011-ben vásárolta meg a műemlék épületet – amiben ma is él – másfél millió euróért két másik családdal együtt. A Knack belga lap beszámolója szerint 2012-ben

a Verhofstadt-rezidencia felújításának költségeit nagyjából 820 ezer euróra becsülték, ennek azonban közel a felét a belga adófizetőkkel fizettették ki.

A Knack hírportál információi szerint a felújításhoz a volt miniszterelnök jelentős támogatást kapott a flamand kormánytól, Kelet-Flandria tartománytól és Gent városától is, összesen 327 784 euró értékben.

A genti városi tanács egyébként azzal hárította el a kritikákat, hogy a pénzt a műemlék épület kapta, nem a tulajdonos, és hogy a felújítás hozzájárul a városkép fejlődéséhez. Az mindenesetre igaz, hogy az épület a renoválás és átalakítás előtt lakhatatlan volt, a nagyvonalú támogatásnak köszönhetően azonban Verhofstadték majdnem féláron megúszták családi otthonuk kialakításának költségeit.

Az is érdekes, hogy éppen Verhofstadt vádaskodik Ukrajna hátba szúrásával, miközben egy olyan szállítmányozó cégnek ült az igazgatótanácsában – évi 60 ezer euróért, vagyis 24 millió forintért – amely a legnagyobb orosz céggel, a Gazprommal is szerződött – ami történetesen közvetlenül is hozzákapcsolja Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz. Ráadásul ezt a szerződést a cég akkortájt kötötte, amikor Oroszország éppen annektálta a Krím félszigetet.

Sőt az is kiderült, hogy ez a szállítmányozó vállalat egy offshore cégen keresztül igyekezett kibújni az adófizetési kötelezettségei alól. 

Ahogy arról lapunk beszámolt, Verhofstadt egyébként nemrég jelentette be, hogy 2024-ben nem indul újra az EP-választáson. 

Különös egybeesés, hogy éppen az Európai Parlamentet megrázó brüsszeli korrupciós botrány kirobbanása után hagyja ott a politikai pályát a botrányos múltú politikus.

Korrupciógyanús lobbizás miatt ráadásul ő maga is gyanúba keveredett korábban, ugyanis oligarchák érdekében is lobbizik. Különösen Nicolas Boëllel áll szoros kapcsolatban, aki azt a Sofina-holdingot birtokolja, amelynek az érdekeltségébe tartozik a GdF Suez is. 

Nem sokkal azután, hogy utóbbi vállalat 2014-ben meg akarta szerezni a görögországi Thesszaloniki vízművét, Verhofstadt az Európai Parlamentben követelte Aléxisz Ciprasz görög miniszterelnöktől a privatizációs csomagot. 

Verhofstadt ugyanekkor az APG nyugdíjalap igazgatóságának is tagja volt, s a Cipraszt, valamint Görögországot támadó beszéde után fél év alatt három görög miniszter is találkozott az APG vezetőivel.

Soros György és Guy Verhofstadt
Soros György és Guy Verhofstadt

De nem csak Nicolas Boël érdekeiért lobbizhatott Guy Verhofstadt az Európai Parlamentben az ALDE-frakció egyik fő alakjaként, hiszen híresen jó kapcsolatot ápol a milliárdos spekuláns oligarchával, Soros Györggyel is, megbízható szövetségeseként van számontartva. Az amerikai üzletemberrel való találkozóiról ő maga számolt be.   

Óriási felháborodást okozott az is, amikor kiderült, hogy az ALDE pártcsaládot olyan multinacionális nagyvállalatok is pénzelték, mint a Monsanto, a Microsoft, a Google, az Uber, a Syngenta vagy a Walt Disney, mivel ezek közül egyes multik nem uniós tagállamokban vannak bejegyezve, hanem például az Egyesült Államokban, Svájcban vagy különböző adóparadicsomokként működő szigeteken.

Ez azt jelenti, hogy nem európai uniós vállalatok és oligarchák avatkozhattak be az EP-választásokba, és nyilvánvaló, hogy nem csupán jóindulatból pénzelték a liberális pártcsaládot az amerikai cégek.

Érdekes, hogy Verhofstadt neve a brüsszeli korrupciós botrány kapcsán is éppen lobbitevékenység miatt merült fel. Mint kiderült, nem is olyan régen, 2018-ban Guy Verhofstadt a korrupciós botrány egyik főszereplőjével, Eva Kailivel éppen Marokkóban vett részt egy konferencián. 

Borítókép: Guy Verhofstadt (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.