Franciaországban a bevándorlás utcai zavargásokhoz vezet – erről beszélt Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet szakértője az M1 aktuális csatorna vasárnap délutáni Híradójában.
A szakember elmondta:
Franciaországban az elmúlt évtizedekben többször előfordultak a mostanihoz hasonló utcai felkelések, amelyekben zömmel olyan bevándorló hátterű fiatalok vettek részt, akik nem illeszkedtek be a társadalomba, nem járnak iskolába, nincs munkájuk, utcai megmozdulásokon keresik az igazukat.
Hozzátette: a második-harmadik generációs bevándorlók beilleszkedése is nehéz, az elmúlt években érkezetteké pedig még nehezebb.
Marsai Viktor szerint Franciaországban az ismétlődő utcai felkelések mutatják, milyen nagy probléma a migráció, a bevándorlók társadalmi integrációja.
Arra a kérdésre, hogy mit eredményezne a brüsszeli bizottság által tervezett kötelező migránskvóta, a szakértő azt mondta:
Ha a tervezet megvalósul, akkor meredeken megnő az EU külső határain a menekültkérelmek, eljárások száma.
– Magyarország déli határán már tavaly is több mint negyedmillió illegális belépési kísérlet történt, ami több mint százezer illegális migránst jelent. Ennyi menekültügyi eljárás lefolytatására nem képesek az uniós tagállamok – mondta Marsai Viktor az M1 aktuális csatornán.
A franciaországi zavargások azután kezdődtek, hogy Nanterre-ben kedden egy rendőr agyonlőtte Nahel M. 17 éves helyi fiút, mert ellenállt a közúti ellenőrzésnél. A francia belügyminisztérium adatai szerint a zavargások résztvevői csak péntek éjjel több tucatszor támadtak rendőrkapitányságokra, rendőrőrsökre, csendőrségi laktanyákra, megsebesítettek 79 rendőrt, csendőrt, felgyújtottak, megrongáltak mintegy 1350 járművet és 266 épületet, köztük 26 városházát és 24 iskolát.