Ahogy arról lapunk is beszámolt, ismét vádat emeltek Donald Trump volt amerikai elnök ellen.
Ennek kapcsán a Mandiner megjegyzi, hogy kis túlzással ez csak a szokásos ügymenet, a republikánus politikusnak ugyanis néhány hónapon belül ez már a harmadik bűnvádi eljárása, elnökként pedig megindult ellene az alkalmatlanná nyilvánítási, úgynevezett impeachment procedúra is. Tehát a lap szerint az egykori elnök üldözése nem okozott különösebb meglepetést, inkább sok tanulságot.
Az első meghallatáson döntenek arról is, hogy milyen óvadékfeltételekkel védekezhet szabadlábon a volt elnök.
A mostani ügyészségi dokumentáció 45 oldalon keresztül taglalja, hogyan befolyásolta a 2020-as, a bukásával végződő választási eljárást Trump. Jack Smith különleges ügyész indítványa összesen négy vádpontot tartalmaz, s nem fukarkodik a jogi kifogásnak látszó, ám politikai manifesztumként is értelmezhető nyilatkozatokkal
− fogalmaz a Mandiner.
Felhívják rá a figyelmet, hogy Jonathan Turley jogtudós, a George Washington Egyetem közjogi professzora szerint alapvetően dezinformációval vádolják Trumpot. Mint a Fox News amerikai csatornának kifejtette:
amit a vádirat állít, miszerint Trump valótlanságokat terjesztett, hogy aláássa a 2020-as választás integritását, valójában része a szólásszabadságnak.
Márpedig az az amerikai alkotmány úgynevezett első kiegészítése által védett jog.
A szakértő ráadásul a Legfelsőbb Bíróság egy korábbi döntésére is rámutatott, ami alapján az ilyen és hasonló állítások kriminalizálása olyan széles cenzori hatalmat adna a kormánynak, amelyre sem e bíróság eseteiben, sem alkotmányos hagyományainkban nem volt példa. E hatalom gyakorlásának puszta lehetősége is borzongást kelt.
A vádirat azért többet is állít, például azt, hogy Trump és „összeesküvő társai” az eredményhirdetés nyomán formálódó utcai erőszak közepette arra használták fel a zavart, hogy
kettőzött erővel terjesszék hamis állításaikat a választási csalásról,
és ezekre alapozva meggyőzzék a kongresszus tagjait a hitelesítés további elhalasztásáról. Sőt állítólag Trump tisztviselőket is győzködött arról, találjanak több republikánus szavazatot, a tömeget pedig rászabadította a Capitoliumra.
A lap szerint a 2020-as voksolással kapcsolatban azért vennék elő, mert a szólásszabadság jogával élve többször is csalással vádolta meg (az ügyészség szerint alaptalanul) politikai ellenfeleit. Kétségtelen, ezt regnáló elnökként tette, ám egyúttal amerikai állampolgárként is.