Az Egyesült Államoknak is felelősséget kellene vállalnia a fekete-tengeri gabonamegállapodás hibáiért, ám az amerikai adminisztráció ehelyett harmadik országokon keresztül próbálja meggyőzni Moszkvát, hogy térjen vissza az egyezményhez – erről beszélt a napokban Oroszország Washingtonba akkreditált nagykövete újságírói kérdésre válaszolva. Az amerikai kormányzat ugyanis azt sürgeti, hogy a kezdeményezés újrainduljon, ám az orosz álláspont szerint a Fehér Ház nem igazán akar ezért tenni semmit – tekintettel arra, hogy az orosz mezőgazdasági termékek továbbra sem férnek hozzá a világpiachoz.
Anatolij Antonov közölte, még akkor is nehézségekkel szembesülnek, ha ingyen szállítanának műtrágyát olyan térségekbe, ahol szükség van rájuk.
Vlagyimir Putyin orosz elnök továbbá 25-50 ezer tonna gabona ingyenes, az afrikai országokba történő szállítását is bejelentette, ám az orosz diplomata szerint a felajánlás kellőképpen szúrja Washington szemét. Válaszában aláhúzta, ez egy újabb megerősítése annak, hogy az Egyesült Államok kormánya szájról szájra adja a legszegényebb országok jólétének kérdését. Antonov szerint a Fehér Ház az orosz elnök nagylelkű gesztusára – amelynek célja az afrikai élelmezésbiztonság megerősítése – adott mérgező reakciójáról van szó.
Úgy tűnik, időbe telik megemészteni a Vlagyimir Putyin orosz elnök által korábban bejelentett 25-50 ezer tonna ingyenes gabona szállítását a baráti kontinens országaiba
– fogalmazott Antonov.
Azt javasolnánk a ruszofóboknak: ha nem tetszik, amit Oroszország csinál Afrikában, csinálják jobban. Mutassa meg az Egyesült Államok, hogy mennyire törődik az afrikai nép jólétével – de nem különféle szlogenekkel, hanem konkrét tettekkel. Ha az ingyenes orosz gabonaszállítást jelentéktelennek gondolja, akkor gondoskodjon a mezőgazdasági termékek nagyobb szállítmányairól, Afrika igényeihez mérve
– hangsúlyozta az orosz nagykövet.
A tavaly júliusban megkötött fekete-tengeri gabonamegállapodás múlt hónapban ért véget Oroszország kilépésével, az egyezmény értelmében Ukrajna a fekete-tengeri kikötőből gabonát szállíthatott a rászoruló országokba. A gabonafolyosó megszűnése óta a nemzetközi közösség annak újraindításán dolgozik. Legutóbb Recep Tayyip Erdogan török elnök közölte Putyinnal, hogy a fekete-tengeri gabonafolyosó hosszú időn át tartó leállítása senkinek sem használ – számolt be az MTI a török államfői hivatal kommunikációs igazgatóságára hivatkozva. Ankara hangsúlyozta, a legnagyobb kárt a gabonára szoruló, alacsony jövedelemmel rendelkező országok szenvedik el.