Októberben kezdhetik meg az F–16-os kiképzést az első ukrán pilóták az Egyesült Államokban, közelebbről a Nemzeti Gárda Morris légibázisán az arizonai Tusconban. A pilótákkal együtt karbantartók is megkezdik a tréninget, addig pedig szeptemberben angol nyelvtanfolyam vár a résztvevőkre – jelentette be Pat Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője, akit a brit The Guardian idézett.
Dániában már folyik az első nyolc ukrán pilóta és egy 65 fős karbantartó brigád kiképzése a Skrydstrup légibázison, néhány nappal ezelőtt pedig a skandináv ország azt is bejelentette, hogy 19 F–16-ost bocsát a háborúban álló ország rendelkezésére, azzal a feltétellel, hogy azokat kizárólag saját területük védelmére vethetik be, az Oroszország elleni támadásra nem.
Azzal a feltétellel adományozunk fegyvereket, hogy azokat az ellenség kiűzésére használják Ukrajna területéről. És ennél nem tovább. Ezek a feltételek érvényesek, legyen szó harckocsikról, vadászgépekről vagy másról
– idézte Jakob Ellemann-Jensen dán védelmi minisztert a Reuters hírügynökség.
Mint arról beszámoltunk, Hollandia szintén jelezte, hogy hajlandó F–16-osokat átadni Ukrajnának, de csak az F–35-ösökre való átállás után, ami aligha zajlik le 2024 vége előtt. Csütörtökön Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök is bejelentette, hogy országa hajlandó F–16-osokat adni az ukránoknak.
Egy tapasztalt vadászpilóta kiképzése az F–16-osokkal való repülésre legkevesebb öt hónapot vesz igénybe, és a kurzus a gép repülésén kívül magában foglalja a fegyverzet kezelésére, a formációs repülésre, a légi harcra és a légvédelem kikerülésére vonatkozó ismereteket is.
Ez Ukrajna hosszú távú támogatásáról szól, nem a most folyó ellentámadásról
− mondta Ryder.
Borítókép: Az amerikai F–16-os harci vadászrepülőgépek több generációja 1974 óta van szolgálatban, sokak szerint ez a típus a legsikeresebb. (Forrás: Clash Report/Twitter)