„Ez egy bonyolult és kihívásokkal teli kapcsolat. Bizonyos kérdésekben nem értünk egyet, ám ennek ellenére ha közvetlenek, nyíltak és gyakorlatiasak vagyunk, akkor haladást érhetünk el” – fogalmazott Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter, aki hétfőn kétoldalú tárgyalásokat folytatott kínai kollégájával, Vang Ven-taóval.
Raimondo aláhúzta, hogy ugyan nemzetbiztonsági kérdésekben nincs helye a kompromisszumnak, az Egyesült Államok a közös érdekek mentén elkötelezett a kereskedelem és a beruházások előmozdításában, és egy egészséges versenyre törekszik Kínával.
Vang Ven-tao elmondta, hogy Peking készen áll a szorosabb együttműködésre és a kedvezőbb politikai környezet kialakítására.
Az első nap megbeszélését követően Raimondo arról számolt be, hogy az amerikai Intel Corporation processzorgyártó és a Micron Technology számítógépes adattároló vállalatok ügyét is érintették – Peking előbbit egy 5,4 milliárd dolláros felvásárlástól vágta el, míg utóbbinak nem engedte a kínai értékesítést.
Korábban pedig Peking panaszkodott arról, hogy nem férhetnek hozzá különleges mikrocsipekhez és más amerikai technológiákhoz.
Az egyeztetéseken szóba került Kína gallium- és germániumexportjára kivetett korlátozása is, amelyeket a technológiai iparban a félvezetőgyártásban (mikrocsip) használnak. Amint arra a Reuters hírügynökség is felhívta a figyelmet, Kína a világ legnagyobb germániumtermelője, a globális kínálat több mint hatvan százalékát adva. Ám nemzetbiztonsági okokra hivatkozva Peking augusztustól korlátozza nyolc gallium- és hat germániumtermékének az exportját.
A felek megegyeztek egy új munkacsoport felállításában, amelyben a kormányzati és a magánszektor szereplőit is bevonva egyeztetéseket folytatnak és megoldást keresnek a kereskedelmi és befektetési ügyekben. Sőt, a kereskedelmi miniszterek minden évben találkoznak majd.
Az AP hírügynökség az „évtizedek óta legalacsonyabb szintű” amerikai–kínai viszonyról úgy fogalmazott: a felek nem tűntek késznek az engedményekre.
Azonban egyes elemzők szerint „szerény, de mérhető előrelépéseket látni”.
A hűvös viszony felmelegítését célzó lépés, hogy Raimondo előtt júliusban már Janet Yellen pénzügyminiszter is ellátogatott Kínába, ám a vámháborúban, technológiai és biztonsági kérdésekben akkor sem történt lényegi előrelépés.
Igaz, Raimondo látogatásának bejelentésekor 27 kínai vállalatot vettek le arról a fekete listáról – bár további hatszáz rajta maradt –, amely az amerikai technológia hozzáférését korlátozza. Sőt, nemrég nőtt azon kínai cégek listája, amelyekbe tilos amerikaiaknak befektetniük.
Továbbá a két ország viszonyán Tajvan amerikai fegyverekkel történő ellátása sem segíti.