Oroszország három legnagyobb kikötőjének kereskedelmi forgalma jelentősen megnövekedett, a szankciók ellenére már közelíti a háború előtti szintet – áll a Kiel Institute for the World Economy német kutatóintézet friss jelentésében.
Az oroszországi kikötőkben meglepően nagy az aktivitás. Az ukrajnai háború kitörése óta először fordul elő, hogy a kirakodott áruk mennyisége Oroszország három legnagyobb konténerkikötőjében, Szentpéterváron, Vlagyivosztokban és Novorosszijszkban megközelíti a háború kitörésekor mért szintet
− írja az elemzés. A büntetőintézkedések várt hatása többek közt azért nem jött el, mivel Oroszország szinte pillanatok alatt átalakította kereskedelmét és gazdaságát, és harmadik országokon keresztül – például Kazahsztán vagy Törökország – könnyedén visszacsatlakozott a világkereskedelembe. „A konténerhajók mozgása alapján nem világos, hogy honnan érkeznek az áruk, de úgy tűnik, hogy Oroszország újra bekapcsolódik a világkereskedelembe” – áll a dokumentumban.
GDP-növekedés, erősödő rubel
Ahogy arról lapunk is beszámolt, az idei második negyedévben az orosz GDP jelentős növekedést tudott felmutatni az első negyedéves csökkenést követően.
Az orosz statisztikai hivatal felülvizsgált, de még nem végleges adata szerint a hazai össztermék (GDP) 4,9 százalékkal nőtt a második negyedévben éves összevetésben, miután az első negyedévben 1,8 százalékkal csökkent. Az idei első negyedévhez képest a GDP 8,6 százalékkal nőtt. A gazdaság növekedéséhez erőteljesen hozzájárul a hadiipari megrendelések számának megugrása is.