Az amerikaiak kétharmada vallotta azt, hogy szinte mindig leszívja az energiáit, hogyha politikával kell foglalkoznia, míg 55 százalékuk dühbe gurul a közélet említésétől – derült ki a Pew Research Center kutatásából.
Az amerikai agytröszt szerint noha a tengerentúlon már régóta kritikusak a politikusokkal és szkeptikusak a szövetségi kormánnyal szemben, véleményük a politikáról és a választott tisztségviselőkről „kíméletlenül negatív”, és kevés remény mutatkozik ennek a javulására.
A megkérdezett amerikaiak 63 százaléka nem vagy egyáltalán nem bízik az amerikai politikai rendszer jövőjében, míg 79 százalékuk negatívan vélekedik arról, a leggyakrabban a „megosztó” és „korrupt” jelzőket említve.
A többség szerint a politikai folyamatot az egyedi érdekek, a kampánypénzek és a pártháborúk uralják. Míg a választott tisztségviselőket széles körben önzőnek és alkalmatlannak tartják.
Mindemellett hangsúlyozták, hogy a rendszer miatt sok alkalmas jelölt nem tud döntéshozói pozícióba kerülni, a legbefolyásosabb lobbiszervezetek hatalmát pedig túl nagynak ítélték.
Az átfogó kutatás ellenére a Pew Research Center „nem talált egyetlen fókuszpontot a lakosság elégedetlenségére”, ugyanis széles körű kritika és elégedetlenség érte a három (törvényhozó, végrehajtó, igazságszolgáltató) hatalmi ágat, mindkét nagy politikai pártot, valamint a politikai vezetőket és képviselőket is. Éppen ezért a többség támogatja a a korhatár- és a cikluskorlátozást a kongresszusban és a Legfelsőbb Bíróságon, valamint az elektori rendszer megszüntetését.