A Hamászhoz köthető terrortámadást titkoltak el a brit hatóságok

Már a hétfői brüsszeli terrortámadást megelőzően is történt egy, az izraeli–palesztin konfliktushoz kapcsolódó terrortámadás Európában.

2023. 10. 21. 14:42
UK: Man shot dead by police after stabbing attack
UK: Man shot dead by police after stabbing attack Fotó: ILYAS TAYFUN SALCI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a hétfői brüsszeli terrortámadást megelőzően hajthattak végre egy, az izraeli–palesztin konfliktushoz köthető terrormerényletet az Egyesült Királyságban – számolt be a The Telegraph brit napilap. Az eset október 15-én – egy nappal azelőtt, hogy Brüsszelben egy tunéziai illegális bevándorló végzett két svéd futballdrukkerrel – történt az angliai Hartlepool városában. 

A beszámolók szerint egy marokkói migráns, aki 2020-ban érkezett Nagy-Britanniába, megkéselt egy 70 éves férfit.

Az Express brit lap szerint a terrorista bosszút akart állni a Gázai övezetben az izraeli válaszcsapások következtében elhunyt palesztin gyermekekért. 

Az eset azért különösen érdekes, mert a hatóságok nem adtak hírt – legalábbis nem terrortámadásként kezelték – az incidensről, az ország terrorfenyegetettségi szintje továbbra is a harmadik fokozaton áll a lehetséges ötből. A Telegraphnak nyilatkozó forrás szerint a rendőrség azért nem verte nagydobra az esetet, hogy elkerülje a hasonló támadások megismétlődését, valamint az úgynevezett másoló (copycat) támadókat. 

 

Növelnék a terrorfenyegetettségi szintet

A brit hírszerzési vezetők azt fontolgatják, hogy az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti háború miatt a legmagasabb szintre emeljék a terrorfenyegetettségi szintet az Egyesült Királyságban – számolt be a Politico brüsszeli hírügynökség pénteken. 

Az ügyet ismerő személyek szerint a tisztviselők mérlegelik, hogy a kormányzat terrorizmus elleni riasztási szintjét „kritikusra”, azaz a maximális éberségi szintre emelje.

Nagy-Britanniában a terrorfenyegetettségnek öt szintje van: 

  1. alacsony: a támadás nagyon valószínűtlen; 
  2. közepes: a támadás lehetséges, de nem valószínű; 
  3. jelentős: a támadás valószínű; 
  4. súlyos: a támadás nagyon valószínű;
  5. kritikus: a támadás nagyon valószínű és hamarosan be is következhet.

Jelenleg a hármas fokozat van érvényben – kivéve Észak-Írországot, ahol súlyos szint van –, tehát a titkosszolgálatok valószínűnek tartják a terrortámadást, ugyanakkor nem tapasztalnak arra utaló jeleket, hogy a közeljövőben bekövetkezhet. 

Az ország fenyegetettségi szintje legutóbb 2017 szeptemberében volt kritikus, a londoni metróban elkövetett bombatámadást követően. 2019 óta a harmadik fokozat van érvényben, ezt emelhetik most az ötödik vagy negyedik szintre.

Az elmúlt napokban azokban a nyugat-európai országokban, melyek megengedő bevándorláspolitikájukkal meghívót küldtek migránsok millióinak – akik között számtalan terrorista is érkezett a kontinensre –, egyre több terrortámadásról vagy terrorgyanús esetről számolnak be. Hétfőn egy tunéziai bevándorló végzett két svéd futballszurkolóval Brüsszelben, saját elmondása szerint a gázai események miatt állt bosszút. Ezt megelőzően múlt hét pénteken egy francia iskolában öltek meg egy tanárt, a támadó „Allah akbar!”-t kiáltott tette közben. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP/Anadolu Agency/Ilyas Tayfun Salci)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.