Az Európai Unió szívében, Brüsszelben sem engedik elfelejteni 1956 emlékét. A megemlékezéssorozat október 22-én a Szent Mihály és Szent Gudula-székesegyházban kezdődött, ahol a forradalom és szabadságharc 67. évfordulója alkalmából ünnepi szentmisét tartottak.
Hétfő reggel a Mathias Corvinum Collegium Brussels (MCC Brussels) rendezésében került sor egy reggeli megemlékezésre. Az eseményen beszédet mondott a belgiumi magyar nagykövet, Kovács Tamás Iván, aki kiemelte, hogy hatezer magyar került Belgiumba a forradalom és szabadságharc után, akik bár eltérő módon, de mind a belga társadalom értékes tagjaivá váltak.
A rendezvényt Frank Füredi, az MCC Brussels vezetője zárta, aki 9 éves volt a forradalom kitörésekor és saját élményeiről számolt be.
Elhittük, hogy miénk a világ
– emlékezett meg a professzor, majd elmondta, hogy emlékszik, amint édesapját kérdezte, hogy miért néznek az emberek olyan gyakran az égre, mire azt a választ kapta, hogy a NATO repülőit várják.
Füredi elmondása szerint akkor, '56-ban Budapesten megtanulta, hogy
ha a szabadságodért harcolsz, senki sem fog segíteni. Talán szimpatizálnak, de nem segítenek. Amikor a kényszerhelyzet elérkezik, ki kell állnunk magunkért. A szabadság egy olyan eredmény, amit csak el lehet érni.
A forradalom európai viszonylatában az MCC Brussels igazgatója úgy fogalmazott, „ma, amikor Európában a szabadság ellen szövetkeznek erők, azt gondolván, hogy jobban tudják nálunk, hogy mit akarunk, 1956 emléke nem a kevesek, hanem sokak jelképe”.