Nyári offenzíva – így kezdték el emlegetni Ukrajna tavaszi ellentámadását júniusban. Noha áprilisban és májusban még látni lehetett jeleit, hogy a művelet hamarosan kezdetét veszi – például biztosították az ukrán csapatok a Bahmut környéki utánpótlási útvonalat –, ám a több hónapnyi készülődés ellenére végül nem került sor a műveletre tavasszal. A nemzetközi hírportálok először június elején számoltak be arról, hogy az ellenoffenzíva megkezdődött, ám koránt sem hozta a várt eredményeket, az ukrán csapatok temérdek veszteséget szenvedtek fegyverek és katonák létszáma terén is.
Demkó Attila: Az ukrán ellenoffenzíva nem érte el céljait
Szinte az egész világ várta, milyen fordulatot fog venni Ukrajna tavaszi ellenoffenzívájával az ukrajnai háború, ám a beígért nagy csapásra nem került sor. Június elején még mindig arról cikkeztek a hírportálok, hogy nem látni jelét a nagy erejű támadásnak, akkor ukrán tisztviselők arról beszéltek, a műveletet csupán elhalasztották, mondván a frontvonalak gyakorlatilag sártengeré változtak a nagy esőzések miatt. A Magyar Nemzetnek Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium geopolitikai műhelyének vezetője számolt be az ellentámadás előrehaladásáról.

A június 4-én indult indult ukrán ellenoffenzíva nem érte el az október végéig kijelölt céljait, tehát nem sikerült elérni az Azovi-tengert, kettévágni az orosz csoportosítást Herszon és Zaporizzsja megyékben, továbbá a Krím határát sem érték el, és Bahmutot sem sikerült bevenni, de az oroszokat valamilyen mértékben sikerült visszaszorítani. Csupán kisebb részeredményeket tudtak elérni, mint például beékelődtek az orosz védelembe
– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) geopolitikai műhelyének vezetője. Hozzátette: azok az eredmények, amiket az ukrán erők fel tudtak mutatni, rendkívül távol vannak a céloktól. A szakértő szerint nem is várható, hogy az év hátralevő részében az esős időjárás beálltával nagymértékben változni fognak.
Egy amerikai tisztviselő korábban arról számolt be, a hadszíntéren jelentősek az ukrán veszteségek, a Bahmut környéki csatában például amerikai MRAP típusú páncélozott csapatszállítók is semmisültek meg. Hasonló eredményekről beszélt akkor az orosz védelmi minisztérium is. – Az ukrán fegyveres erők, miután nem érték el a támadó célpontokat, és jelentős veszteséget szenvedtek Dél-Donyeck irányában, kísérletet tettek arra, hogy megtörjék az orosz csapatok védelmét Bahmut közelében – fogalmazott a tárca szóvivője.
Korábban még maga Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is elismerte, hogy a hadszíntéren nagy veszteségeket szenvednek erői, és nem lesz könnyű az ellentámadást végrehajtani.
Az államfő arról is beszélt, azért késett a támadás, mert Ukrajna nem rendelkezett az ahhoz szükséges fegyverekkel – idézte a Politico brüsszeli hírportál Zelenszkij közleményét. Hozzátette: Oroszországnak sok ideje volt arra, hogy aknákból védelmi vonalakat alakítson ki – szakértők szerint ezek hatékonynak is bizonyultak.
Mennyi pénzt kapott eddig Ukrajna?
A nyári offenzívának politikai hatásai is voltak: júniusban arról írtak a híroldalak: ha Ukrajna sikerrel jár, az megerősíti a Nyugat bizalmát abban, hogy érdemes tovább támogatni Ukrajnát, ha viszont nem, az Vlagyimir Putyin malmára hajthatja a vizet.
Demkó Attila ismertette, az Egyesült Államok ez idáig már jóval százmilliárd dollár fölött támogatta Ukrajnát, és további támogatásokat is kilátásba helyezett.
Joe Biden amerikai elnök a jövő évre egy hatvanmilliárdos csomagot próbál előterjeszteni. Hangsúlyozta, Ukrajna a nyár folyamán több tízmilliárd dollár értékben kapott fegyvereket, lőszereket, valamint katonai kiképzéseket, ám mindebben az európai támogatások is benne vannak.
További Külföld híreink
Borítókép: Ukrán tengerészgyalogosok átkelnek a Dnyeper folyón a kelet-ukrajnai Herszon közelében húzódó frontvonalnál 2023. október 14-én (Fotó: MTI/AP/Alex Babenko)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Megújulást ígér Ausztrália első női liberális vezetője
Sussan Ley történelmi győzelme után új irányt ígér.

Witkoff elmondta, mely kérdéseket kell még rendezni a békéért
Ez egy buta háború, amelynek nem kellett volna megtörténnie.

Washington újabb szankciókat jelentett be Irán ellen az atomprogram miatt
Tárgyalnak, de nincs előrelépés.

Kína Latin-Amerikát is bevonja a globális céljaiba
Stratégiai együttműködést épít és vízummentességet kínál a térségnek.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Egy speciálisan átalakított autót kapott a súlyosan megsérült balettművész

Lesifotók leplezték le a Bayern játékosait Ibizán, kiderült, kik a legnagyobb bulizók

Kőkemény kvíz: te le tudnál érettségizni töriből?

A Samsung új telefonja alulról verdesi a csúcskategóriát – ez az árán is meglátszik

Sürgős segítséget kér követőitől a Farm VIP sztárja: „Mondhatjuk, hogy az életem forog kockán”

Hátborzongató téboly Svájcból: egyetlen kérése lesz Putyinnak Magyarországtól

Eldőlt: szerződést hosszabbít vezetőedzőjével a spanyol gigász

Véget vetett a Roma veretlenségének, biztosan dobogós és BL-induló az Atalanta

Csillag István leleplezte Orbánék fondorlatos tervét – demagógiából ötös!

A Real Madrid bajnoka szégyennek nevezte Vinícius tettét a Barcelona ellen

Magyar Péter véres bosszút esküdött, Donald Tuskot is túlszárnyalná a leszámolásban

Döbbenetes balhé Marozsán meccsén: a szervezők tehetnek róla?
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Megújulást ígér Ausztrália első női liberális vezetője
Sussan Ley történelmi győzelme után új irányt ígér.

Witkoff elmondta, mely kérdéseket kell még rendezni a békéért
Ez egy buta háború, amelynek nem kellett volna megtörténnie.

Washington újabb szankciókat jelentett be Irán ellen az atomprogram miatt
Tárgyalnak, de nincs előrelépés.

Kína Latin-Amerikát is bevonja a globális céljaiba
Stratégiai együttműködést épít és vízummentességet kínál a térségnek.