Példaként több olyan eseményt is megemlített a 2020-as évekből, melyek napjainkat meghatározzák, úgy, mint a Covid világjárvány, az afganisztáni kivonulás, vagy az ukrajnai háború. Csizmadia Norbert, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány, valamint a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke három kulcsszót említett, melyek álláspontja szerint szükségesek a világrend megértéséhez: „konnektivitás, komplexitás, fenntarthatóság” – sorolta. A geográfus szerint már a 2000-es évek elején elindult a világban a korszakváltás, mára pedig már azt látni, hogy a világgazdaság gravitációs súlypontja Kelet felé mozdult el. Ismertette, 2000 és 2010 között az országok egy főre jutó GDP-je alapján elmondható, egyértelműen látszik Ázsia felemelkedése. Csizmadia Norbert egyúttal arra is emlékeztetett,
Magyarország időben ismerte fel a világrendi átalakulást, hiszen már 2011-ben meghirdette a keleti nyitás stratégiáját, és 2015-ben első európai országként csatlakozott a kínai Övezet és Út kezdeményezéshez.
Ugrósdy Márton, a Miniszterelnöki Kabinetiroda Politikai Igazgatói Irodáját vezető helyettes államtitkár pedig arra figyelmeztetett beszédében, az innováció területén Európa jócskán lemaradt Ázsiához képest, de még a kutatás-fejlesztésben tudatosan építkező Kínához képest is – erről árulkodnak a GDP adatok is. Elmondta, hogy amíg Európa legjobb tudósai az Egyesült Államokba mentek, a kínai hallgatók európai egyetemeken tanultak, majd visszatértek hazájukba. Kontinensünk szerepe leértékelődött a világban, Európának a pénze, gazdasági és politikai ereje sem elegendő ahhoz, hogy komoly szerepet játsszon – magyarázta.
A szakértő arról is beszélt, ma már, különösen a „globális dél” országaival szemben nem működik az, hogy az Egyesült Államok akarja ideológiai okok alapján előírni, kivel szabad és kivel nem szabad kereskedni, együttműködni.
A magyar külpolitika középpontjában mindig a magyar nemzeti érdek áll – tette hozzá.