Akár börtönbe is kerülhet a volt lengyel államfő

Lech Walesa ellen hamisnak vélt tanúvallomás miatt indult eljárás.

Forrás: MTI2023. 11. 30. 11:04
WALESA, Lech
Gdansk, 2023. október 15. Lech Walesa Nobel-békedíjas volt lengyel elnök, a Szolidaritás szakszervezet egykori elnöke szavazni készül a lengyel parlamenti választásokon Gdanskban 2023. október 15-én. A választásokkal egy idõben népszavazást is rendeznek az Európai Unió migrációs csomagjáról, az állami vagyon privatizációjáról, a nyugdíjkorhatárról, valamint a fehérorosz határon emelt acélkerítésrõl. MTI/EPA/PAP/Adam Warzawa Fotó: Adam Warzawa
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ügynökmúltját érintő, 2016-ban tett és hamisnak vélt tanúvallomása miatt vádat emeltek Lech Walesa, a Szolidaritás független szakszervezet egyik alapítója, Nobel-díjas munkásvezér, későbbi lengyel államfő ellen – mondta el csütörtökön a varsói kerületi ügyészség szóvivője a Rzeczpospolita lengyel napilapnak. A vádiratot a Varsó-Belváros kerületi bírósághoz továbbították. A feltételezetten hamis tanúvallomás több mint ötven dokumentumot, köztük Walesa által a kommunista lengyel belbiztonsági szolgálatnak (SB) 1970 decemberében aláírt együttműködési nyilatkozatot érinti – magyarázta Szymon Banna ügyészségi szóvivő.

Felidézte: Walesa az ellene 2017-ben indított büntetőjogi eljárás során tagadta, hogy az őt terhelő iratokat – köztük az SB-nek írt jelentéseket, valamint nyugtákat – aláírta, kivéve egy, kézzel írt, jegyzeteket és aláírást tartalmazó dokumentumot, amely esetében „nagyon valószínűnek” nevezte, hogy ő a szerzője.

Az ügyészség viszont „átfogó és egyértelmű szakértői vélemény alapján” megállapította, hogy az iratokat Walesa írta alá, ezért hamis tanúzással vádolták meg – közölte Banna. A Walesával szembeni büntetőjogi eljárást a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) ügyészi tagozata kezdeményezte 2017-ben. Az IPN eredetileg 2016-ban éppen Walesa kezdeményezésére indított nyomozást, amely során megvizsgálták, hogy az SB tisztviselői anyagi haszonszerzés céljából meghamisították-e az egykori munkásvezér együttműködését bizonyító, 2016 elején megtalált dokumentumokat.

Walesa 1992-ben a PAP hírügynökségnek adott egyik nyilatkozatban beismerte ügynökmúltját, azóta viszont mindig tagadta ezt. A hamis tanúzás Lengyelországban három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

Borítókép: Lech Walesa Nobel-békedíjas volt lengyel elnök, a Szolidaritás szakszervezet egykori elnöke (Fotó: MTI/EPA/PAP/Adam Warzawa)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.