Kérdésesnek találják továbbá azt is, hogy milyen szerződésmódosítások vezethetnek például ahhoz a felálláshoz, amelyben az unió biztonsági kötelezettségekkel szolgálhat Ukrajna számára. Ez egybevág azzal a tendenciával, amit egyre többet hallhatunk, hogy
Brüsszel keresi a módszert a kül- és biztonságpolitikai főképviselői tisztség jogköreinek kiterjesztésére, hogy ígéreteket és garanciákat tehessen Kijevnek az EU nevében.
Még nem tudni, hogy a főképviselő – azaz jelenleg Josep Borrell – szerepköre pontosan hogyan változik majd, de a november 14-i Külügyek Tanácsa védelmi ülésén, ahol az uniós tagállamok illetékes miniszterei gyűlnek majd össze, akár már szó is eshet majd erről a témáról, de továbbra sem valószínű, hogy a magyar kormány békepárti politikáját tervezik meghonosítani Brüsszelben. Reálisan a felerősített szerepkör értelmében olyan becsomagolt kötelezettségvállalásokról tárgyalhat majd Borrell, amelyekben a fegyverszállítások és katonai kiképzések továbbra is központi elemek lesznek, bár természetesen ez a meccs sincs lejátszva.
A The Guardian elemzése tehát jó képet ad arról, hogy Ukrajna tagfelvétele megnyitja a kapukat egy olyan előre tervezett gondolatmenet előtt, amelynek a végén hogy, hogy nem, ismét a nemzetállamok szerepének és szuverenitásának felszámolását készítené elő, amiben úgy látszik, hogy a nemzetközi sajtó támogatására továbbra is számíthat.
Borítókép: Az ukrán elnöki sajtószolgálat által közreadott képen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aláírja az ukrán zászlót az ukrán kormány és az Európai Bizottság kijevi ülésén 2023. február 2-án (Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat)