Magyarország is tudja, hogy e tevékenység folytatásával lehetőséget ad Oroszországnak, hogy manipulálja a piacot
– mondta Kadri Simson energiaügyi biztos a Politico Fenntarthatósági jövő hete csúcstalálkozóján. A brüsszeli hírportál erről szóló cikkében az áll, a biztos a rendezvényen hangsúlyozta, Magyarországnak fokoznia kell az erőfeszítéseket az orosz energiavásárlás megszüntetése érdekében, és azt is kijelentette, ismer egy olyan politikai vezetőt Európában, aki kezet fog ezzel a háborús bűnössel.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök októberben állapodott meg további gáz- és olajszállítások, valamint a nukleáris üzemanyag szállítása kapcsán.
Tetszik vagy nem, magyar–orosz együttműködés nélkül Magyarország energiaellátásának biztonsága nem lenne garantálható
– indokolta a magyar álláspontot Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter. Hozzátette:
Az energiaellátás kérdése nem politikai és nem ideológiai kérdés. Hogy valaki honnan vesz energiahordozót, az nem politikai állásfoglalás, az fizikai kérdés.
Az egy hónappal ezelőtt kiadott kormányzati tájékoztatás szerint idén eddig 4,8 milliárd köbméter földgáz érkezett Oroszországból Magyarországra, döntően a Török Áramlaton keresztül, illetve több mint 3,5 millió tonna kőolajat is leszállítottak, ez az év végéig nagyjából 4,8-5 millió tonnára fog felmenni.
Az Európai Unió célja az orosz energiaimport 2027-ig történő fokozatos megszüntetése. A háború kitörése előtti gázimport mára tíz százalék alá csökkent. Magyarország megközelítése ezzel kapcsolatban éles ellentétben áll a blokk többi tagjának, köztük a közeli tagállamoknak, például Szlovákiának és Bulgáriának az erőfeszítéseivel, amelyek célja az orosz energiaimport 2027-ig történő fokozatos megszüntetése – írja a Politico.
Miközben azonban élesen bírálják Brüsszelből a magyar energiabeszerzést, addig drasztikusan növelték az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importját az európai országok.