Javier Milei nyerte meg a hétvégén az argentin elnökválasztást, ezzel pedig olyan fordulatot hozhat a gazdasági nehézségek sorával küzdő latin-amerikai államban, amelyre talán még nem volt példa a történelemben. Milei magát libertáriusnak és anarchokapitalistának vallja, kampányában pedig privatizációt, a központi bank eltörlését, az argentin peso dollárra cserélését ígérte.
Az állam az ősellenség
Milei kormányzásának lehetséges hatásait vizsgálva fontos megmagyarázni, mit is jelent a libertarianizmus és az anarchokapitalizmus. Előbbi tulajdonképpen a liberalizmus és az individualizmus szerelemgyermeke. – Gazdasági vonatkozásban a liberalizmus a szabadpiaci elveket és az állam minimális szerepét hirdeti. Alapegysége az egyén, akit a kormányzat cselekvésében és képességeinek kibontakoztatásában nem korlátoz – magyarázta lapunk megkeresésére Pásztor Szabolcs és Tatár Mihály, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója, illetve vezető elemzője. Mint mondták, Milei kampányában az adók kérdése tökéletesen jelenítette meg a libertarianizmust.
Milei már nagyon hamar hadat üzent az adóknak, és amellett szállt síkra, hogy semmi esetre sem fog adót emelni, inkább csökkenteni fogja azokat
– mutattak rá. Az anarchokapitalizmus a libertarianizmus egyik formája, melynek lényege, hogy a magántulajdon tekintendő a társadalmi rend alapjának és az önrendelkezés vagy magántulajdon elleni intézkedés jogilag megengedhetetlen vagy erkölcsileg elfogadhatatlan.
Ennél a megközelítésnél az állam az ősellenség.