„A jogállamiság és az igazságszolgáltatás függetlenségének folyamatos veszélyeztetése, valamint az uniós finanszírozás feltételeinek nem teljesítése Magyarországon” – ezzel a címmel tartottak vitát Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris hetén a képviselők.
A Bizottság képviseletében Didier Reynders jogérvényesülésért felelős biztos elismerte, hogy Magyarország tett reformlépéseket az elvárások mentén, de megjegyezte olyan esetekben, mint például az LMBTQ-ügyek és a gyermekvédelmi törvény nem sikerült kielégíteni az elvárásokat. Ugyanakkor a biztos megjegyezte, hogy
A június elsején megszületett új törvény megfelelő lépés a helyes irányba, azonban ez nem jelenti az eljárás végét. (...) Nagyon sok mindent megtett már Magyarország, de van egy-két lépés, ami még nyitott maradt.
A liberális baloldali képviselők széles sora hangoztatta éles,sokszor egészen megalapozatlan kritikáját Magyarország ellen, többek között a nemzeti konzultációt is támadták.
A jobboldali képviselők elmondták, szerintük Brüsszelnek az a baja, hogy Magyarországon igazi konzervatív kormány van. Többek véleménye az volt, hogy az Európai Unió szemet huny más országok hasonló hiányosságai felett, pedig Magyarország már megtette a szükséges reformokat.
A Fidesz több képviselője is felszólalt a vitán. Deutsch Tamás szerint az európai baloldal piszkos hatalmi játéka az, ahogy Magyarország szuverenitását figyelmen kívül hagyva próbálják segíteni az itteni elvbarátaikat, azaz a dollárbaloldalt. Mindeközben Deutsch szerint
A jogállamiságról handabandáznak. A jogállamiságról, aminek nagyobb dicsőségére külföldről törvénytelen kampánypénzek akadálytalanul érkezhettek a magyar dollárbaloldalhoz. Egy árva szavuk sem volt ehhez a súlyos politikai korrupcióhoz. De a jog szerint a magyaroknak járó uniós pénzeket önök viszont a politikai zsarolás jegyében törvénytelenül vissza akarják tartani.
A képviselő felszólalását, melyet azzal zárt, hogy „No war, No migration, No gender” taps fogadta a teremben.
Cseh Katalin, a Momentum európai parlamenti képviselője az Orbán-rendszer kritikáját helyezte ismét előtérbe a Magyarországnak járó pénzek követelése helyett.
Az ülésen mindezekkel pérhuzamosan páratlan adok-kapok alakult ki az egyébként ürességtől majdnem kongó ülésteremben. A kormánypárti képviselők a kék kártyás rendszerrel élve elkezdték a baloldali képviselők valótlan vádaskodását számon kérni.
Az Európai Parlament ülésének elnöke megadhatja a szót azoknak a képviselőknek, akik egy kék kártya felemelésével jelzik, hogy kérdést kívánnak feltenni egy másik képviselőhöz, annak felszólalása kapcsán.
Elsőként Hidvéghi Balázs fideszes EP képviselő kérdezte a spanyol szocialista Juan Fernando López Aguilart, sablonos Magyarországot támadó felszólalásáról:
Hogy beszélhet az igazságszolgáltatás függetlenségéről, kritizálva Magyarországot, úgy, hogy Spanyolországban a szocialista miniszterelnök a lehető legcinikusabb döntést hozta meg, és nagyon súlyos dolgokban úgy tűnik, hogy nem veszi figyelembe a bírósági ítéletet. Hogy veszi a bátorságot, hogy erről prédikáljon nekünk?
Daniel Freund arról tett tanúbizonyságot, hogy a bátorság, ha nem jó alapokra helyezik könnyen okozhat kellemetlenséget: antiszemitizmussal vádolta Magyarországot, annak ellenére, hogy az egyik legbiztonságosabb országról beszélt, ahol még Izrael-ellenes tüntetések sincsenek. Felszólalására Schaller-Baross Ernő válaszolt. Mint fogalmazott:
Freund úr, öt évig dolgozott a Soros alapítványnál és antiszemitizmusról beszél. Az ön zöld kormánya miatt, önöknél Németországban a zsidók nem mehetnek az utcára a tömeges migráció miatt. Ezt önök eresztették Németországra.
Schaller-Baross az önreflexió gyakorlatát javasolta a német magyarfanatikus képviselőnek.
Freund azzal védekezett, hogy ő nem Soros alapítványnál, hanem a Transparency International-nél dolgozott.
Mint ismert, a Transparency International egyik legnagyobb pénzelője a Soros-féle Open Society Foundations.