A Heilbronner Stimme című német lap rendezvényén nyilatkozó szociáldemokrata politikus közölte, hogy hosszabb tűzszünetet ugyan nem, de rövidebb humanitárius szüneteket támogat a harctevékenységben, hogy segélyek juthassanak be a palesztin térségbe, illetve a külföldiek elhagyhassák azt.
Nem találom helyénvalónak az azonnali fegyvernyugvás vagy hosszabb szünet iránti követeléseket, mert ez azt jelentené, hogy Izrael hagyná magához térni a Hamászt
− tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy a muszlim országok követelése nem egyezik az Izrael oldalán álló német szövetségi kormány álláspontjával.
Kijelentette, hogy Izraelnek jogában áll megvédenie magát. Scholz egyben hangot adott azon véleményének, hogy a zsidó állam betartja a nemzetközi jogot.
Felszólította mindazonáltal az izraeli kormányt, hogy vessen véget a ciszjordániai izraeli telepesek túlkapásainak a palesztin lakossággal szemben.
Scholz leszögezte, hogy meg kell teremteni a kétállami megoldás kilátásait. Úgy vélekedett, hogy a Hamász nélkül erre jobbak lesznek az esélyek.
Amennyiben tartósan békés körülményeket kívánunk teremteni, akkor akarni kell egy Izrael számára fenyegetést nem jelentő palesztin állam lehetőségét is
− hangoztatta a német kancellár.
Mint mondta, a Hamász több alkalommal is aláásta a béketörekvéseket, mert a szélsőséges szervezet célja Izrael megsemmisítése és a zsidó állam lakóinak elüldözése.
Ha ezt már nem tudják megtenni, az esély talán valamivel nagyobb lesz, mint az Izrael elleni támadásuk előtt volt
− fogalmazott.
Scholz a palesztin szélsőségesek által elhurcolt emberek kapcsán hozzátette: – Természetesen mindannyian azért küzdünk, hogy a túszokat szabadon engedjék.
A német kancellár a hétvégén az ukrajnai háborúval kapcsolatban is nyilatkozott. Az ARD regionális közszolgálati műsorszolgáltatónak elmondta, hogy kormánya nem csak folytatná Ukrajna támogatását, de egyenesen megduplázná azt, nyolcmilliárd eurót ölne a háborúba. A költségvetési bizottság csütörtökön szavaz a kérdésről.