Az orosz–ukrán konfliktus felőrlő állóháború felé halad, ami Oroszországnak kedvez és így újjáépítheti katonai erejét – közölte Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg főparancsnoka. A The Economist című brit hetilapban szerdán közzétett cikkében Zaluzsnij azt írta, hogy Ukrajnának kulcsfontosságú új katonai képességekre és haditechnikai eszközökre − legfőképpen légierőre − van szüksége, hogy kitörhessen az ilyen jellegű hadviselés csapdájából.
Alapvető fegyverek, mint a rakéták és lőszerek továbbra is létfontosságúak. De Ukrajna fegyveres erőinek kulcsfontosságú katonai képességekre és haditechnikára van szüksége, hogy kitörjön az ilyen fajta háborúból. A legfontosabb a légierő
− szögezte le Zaluzsnij cikkében, amelyet a komoly áttörést nem eredményező, öt hónapja megindított ukrán ellentámadás nyomán tett közzé.
Zaluzsnij a felőrlő háború kapcsán hangsúlyozta: „ez Oroszországnak fog kedvezni, lehetőséget teremtve, hogy újjáépítse katonai erejét, fenyegetést jelentve az ukrán fegyveres erőkre és magára az ukrán államra”.
Az ukrán hadsereg főparancsnoka rámutatott az orosz légifölényre, ami megnehezítette az ukrán csapatok haladását és ami miatt Kijev masszív dróntámadásokba fogott, hogy túlterheljék az orosz légvédelmet.
Mint írta, Ukrajnának hatékonyabban kell megsemmisítenie a tüzérségi állásokat és jobb aknamentesítési módszert kell találnia. Hangsúlyozta, hogy a nyugati katonai segélyek elégtelennek bizonyultak a helyenként húsz kilométer mély orosz aknazárakkal szemben.
Egyben szorgalmazta Ukrajna katonai tartalékainak megerősítését, illetve azt is, hogy kiszélesítsék a kiképezhető, illetve behívható ukrán állampolgárok körét. Megjegyezte ugyanakkor, hogy Ukrajna területén csak korlátozottan van lehetőség kiképzésre és rámutatott a katonai szolgálat elkerülését lehetővé tévő joghézagokra is.
Próbáljuk megoldani ezeket a problémákat. Bevezetünk egy egységes nyilvántartást a hadkötelesekről és ki kell terjesztenünk a kiképezhető, illetve behívható állampolgárok személyi körét
− írta.
Bevezetjük »a harci gyakornokságot«, amelynek részeként a frissen behívott és kiképzett személyzetet tapasztalt harctéri egységekbe helyezzük, hogy felkészítsük őket
− tette hozzá az ukrán hadsereg főparancsnoka.
Az oroszok szerint alapvetően Ukrajnától függ, hogy véget ér-e a háború, de az ukrán vezetésből hiányzik a bátorság és a bölcsesség az Oroszországgal való konfliktus rendezéséhez.
A politikai rendezés lehetőségei Kijevtől függnek. Sajnos az ukrán politikusoknak ehhez sem bátorságuk, sem bölcsességük nincs
− nyilatkozta Alekszej Poliscsuk, az orosz külügyminisztérium osztályvezetője a TASZSZ orosz hírügynökségnek.
Poliscsuk hangsúlyozta, hogy Oroszország soha nem utasította el azt a lehetőséget, hogy az ukrajnai különleges katonai művelet céljait politikai és diplomáciai eszközökkel érje el.
Tavaly tavasszal Moszkva és Kijev tárgyalásokat folytatott, amelyeket az ukrán fél először kért, majd „a nyugati jótevők utasítására” elutasított − mutatott rá a diplomata.
Később Kijev törvényesen megtiltotta magának a tárgyalások folytatását, és egy ultimátumcsomagot gördített ki Oroszország elé, amelyet »békeformulának« neveztek el
− magyarázta a diplomata.
Most ezt a »formulát« hurcolják mindenhová, csalárd módon próbálják növelni támogatóik számát. Nem voltak túlságosan sikeresek
− zárta gondolatait Poliscsuk.