Elhárult egy újabb akadály a svéd NATO-tagság elől

A török parlament külügyi bizottsága jóváhagyta a csatlakozást, hamarosan Erdogan elé kerül a jegyzőkönyv.

2023. 12. 26. 17:54
KRISTERSSON, Ulf; STOLTENBERG, Jens; ERDOGAN, Recep Tayyip
Vilnius, 2023. július 10. Recep Tayyip Erdogan török elnök (b) és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök (j) Jens Stoltenberg NATO-fõtitkár (k) jelenlétében kezet fog a másnap kezdõdõ NATO-csúcstalálkozót megelõzõ megbeszélésük elõtt Vilniusban 2023. július 10-én. MTI/EPA pool/Filip Singer Fotó: Filip Singer
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hónapokig tartó egyeztetések után a török parlament külügyi bizottsága jóváhagyta keddi ülésén a Svédország NATO-csatlakozási kérelméről szóló jegyzőkönyvet – számolt be a közel-keleti Rudaw hírportál török nyelvű kiadása.

A dokumentumot továbbítják jóváhagyásra a közgyűlésnek, majd utána Recep Tayyip Erdogan török elnök ratifikálhatja a jogszabályt.

Előrejelzések szerint a svéd NATO-csatlakozás elegendő többséget fog szerezni a parlamenti ülésen, melynek időpontját egyelőre még nem hozta nyilvánosságra a házelnök.

A külügyi bizottság utoljára novemberben tárgyalt az ügyben, ám akkor nem sikerült megállapodásra jutni. A skandináv ország tavaly májusban, az ukrajnai háború kirobbanását követően, Finnországgal együtt nyújtotta be csatlakozási kérelmét a védelmi szervezethez. Utóbbi 2023. április 4-én már tagja is lett a NATO-nak, azonban Svédország csatlakozását sem Magyarország, sem Törökország nem hagyta jóvá.

Hazánkban a parlamenti képviselők részéről nincs „nagy hajlandóság” a svéd pályázat jóváhagyására – erről beszélt decemberben Orbán Viktor miniszterelnök. Ugyanis egy nappal azután, hogy a magyar parlament hozzájárul Finnország csatlakozásához, egy másik ügyben beperelték Magyarországot.

Ankara pedig biztonsági aggályokra hivatkozva vonakodott támogatni a svéd NATO-csatlakozást. A török vezetés korábban arra hivatkozott, a skandináv ország támogatta a sok országban terrorszervezetnek számító Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagjait.

Végül Erdogan enyhített álláspontján, és miután amerikai hivatali kollégájával, Joe Bidennel egyeztetett, azt mondta, abban az esetben ratifikálja a kérelmet, ha a kongresszus jóváhagyja, hogy Ankara 40 új F–16-os vadászgépet vásárolhasson az amerikaiaktól. A török elnök kiemelte továbbá, hogy Kanadának és minden NATO-tagországnak fel kell oldania a Törökországgal szemben bevezetett fegyverembargót – emlékeztetett az Associated Press amerikai hírügynökség.

Borítókép: Recep Tayyip Erdogan török elnök (b) és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök (j) Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (k) jelenlétében kezet fog a másnap kezdődő NATO-csúcstalálkozót megelőző megbeszélésük előtt Vilniusban 2023. július 10-én (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.