Ahol abbahagyták, ugyanott folytatták az egyhetes tűzszünet után az izraeli erők a gázai offenzívát. Sőt a szárazföldi hadművelet már szinte az alig 365 négyzetkilométeres terület egészére kiterjed. Északon a tengerpart felől előrenyomulva – lényegében megkerülve az Izrael felé néző védvonalakat – bekerítették Gáza várost és Dzsabaliát. Majd a napokban támadást indítottak délen is, körülzárták Hán Juniszt, sőt már a településre is behatoltak. Így lényegében az övezet legdélebbi csücskében, az egyiptomi határnál fekvő Rafah maradt az egyetlen, viszonylagosan érintetlen terület.
Izrael korábban három célt tűzött ki: a Hamász teljes megsemmisítését, az összes túsz kiszabadítását, valamint a teljes Gázai övezet biztonsági helyzetének megváltoztatását, hogy ne ismétlődhessenek meg az október hetedikei események. Ezek elérésétől még messze vannak.
Meg nem erősített gázai források szerint a két hónapja dúló háború már több mint 16 ezer palesztin életét követelte, ami kétszázszorosa az izraeli veszteségeknek.
Sajtóéresülések szerint nagyjából 5-6 ezer terroristával végezhettek. Az izraeli hadsereg adatai szerint a terrorszervezetnek összesen 24 – egyenként mintegy ezerfős – zászlóalja van, azaz még bőven vannak tartalékai. Ami a második célt illeti, úgy becsülik még mindig 138 túszt tart fogva a Hamász. Az eddigi tapasztalatok alapján Izrael különleges műveletek helyett inkább tárgyalásos úton próbálja kiszabadítani őket. Segélyekért, újabb tűzszünetért cserébe tehát elképzelhető, hogy újabb túszokat engednek el, ám az egyeztetések egyelőre megrekedtek. Az utolsó pont pedig még egyáltalán nem aktuális, bár már több forgatókönyv is létezik arra, hogy ki tölti be a hatalmi vákuumot a Hamász után. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő azt viszont a minap leszögezte: sem nemzetközi békefenntartókra, sem valamilyen palesztin kormányzatra nem bízná a feladatot, Izrael biztonságát csak az izraeli hadsereg lesz képes garantálni.