Több százezer ember menekül Szudánban a harcok elől

Wad Madani egykoron biztonságos városába több százezren érkeznek a harcok elől.

2023. 12. 19. 14:39
People rally in support of Sudan's army in Wad Madani on December 17, 2023, amid the ongoing war against the paramilitary Rapid Support Forces (RSF). Paramilitary forces established a base on December 17 in the formerly safe city of Wad Madani in war-torn Sudan, an AFP correspondent reported, sending thousands fleeing, many of them already displaced. (Photo by AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egykori biztonságos menedékváros, Wad Madani a szudáni háború új frontjának színhelye lett. A félkatonai erők (RSF) előrenyomulása százezreket kényszerített menekülésre. Eddig mintegy háromszázezer ember menekült el a szudáni háború miatt − írja a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM).

A hadsereggel nyolc hónapja harcoló félkatonai erők harcosai benyomultak Wad Madani városába, El Gezira államban. Szemtanúk szerint Rufaa városát is elfoglalták.

Wad Madani mintegy 170 kilométerre délkeletre fekszik a fővárostól, Kartúmtól, és fontos mezőgazdasági régió az egyre súlyosbodó éhezésnek kitett országban.

Legalább 250-300 ezer ember menekült el El Gezirából a négy nappal ezelőtti összecsapások kitörése óta

 – áll az IOM közleményében.

Az RSF által közzétett videók azt mutatják, hogy a harcosok pick-up teherautókban haladtak Wad Madani utcáin és a Kék-Níluson átívelő hídon, amely miatt az RSF harcolt a hadsereggel. Szemtanúk elmondták, hogy a közeli falvakban is razziát tartottak.

Az egyik videón az RSF-harcosok puskát cipelő kopt papokat karolva álltak, akik azt mondták, hogy nem tudtak elmenekülni, de az RSF segítségét kérték a város elhagyásához. A videókat nem ellenőrizték és a hadsereg nem kommentálta.

A helyi demokráciapárti aktivisták azt mondták, hogy az RSF ellenőrző pontokat állított fel az egész városban, és otthonokat, autókat raboltak ki a hadsereg és a rendőrség nélkül.

Az RSF és a hadsereg megosztotta a hatalmat a civilekkel, miután 2019-ben megbuktatták az egykori erős embert, Omar al-Bashirt, majd 2021-ben együtt puccsot hajtottak végre, majd egy nemzetközileg támogatott politikai átmeneti terv miatt csaptak le.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pedig december elején befejezte politikai küldetését Szudánban.

Április 15-én harcok törtek ki Abdel Fattah al-Burhan hadseregfőnök és korábbi helyettese, az RSF parancsnoka, Mohamed Hamdan Daglo között, Wad Madani a konfliktus során több ezer lakóhelyüket elhagyni kényszerült ember menedékévé vált.

A hadsereg és az RSF közötti háború több mint hétmillió embert kényszerített otthona elhagyására, a főváros romokban hevert, humanitárius válságot idézett elő. Kartúmban az RSF-et otthonok kifosztásával, nők megerőszakolásával, valamint önkényes gyilkosságokkal és letartóztatásokkal vádolták.

Borítókép: A szudáni katonaságot támogató tüntetők (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.