A gazdatüntetések miatt kútba eshet az EU–Mercosur kereskedelmi egyezmény

A belga és francia termelők is tartanak az olcsó dél-amerikai termékektől. Már a francia elnök is behúzná a kéziféket.

Forrás: Politico2024. 01. 31. 17:19
A placard reading "Attal, we will no die in silence witout saying anything" as farmers of the CR47 union (Coordination rurale 47) resume their Paris-bound tractor convoy after an overnight stop-over in Pierrefitte-sur-Sauldre, near Orleans, on January 31, 2024, on their way to block the Rungis market, on the outskirts of Paris. Around thirty tractors set off from Agen (Lot-et-Garonne) on the morning of January 29, 2024, and the procession grew steadily along the road. On the morning of January 30, 2024, over 200 tractors set off from Limoges on the A20 highway towards Paris. They planned to head for Orleans before arriving at Rungis market "after 4pm", according to the 'Coordination rurale'. (Photo by Alain JOCARD / AFP) / “The erroneous mention[s] appearing in the metadata of this photo by Alain JOCARD has been modified in AFP systems in the following manner: CORRECTING DATE [January 31, 2024] instead of [January 30, 2024]. Please immediately remove the erroneous mention[s] from all your online services and delete it (them) from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it (them) to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.” Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU–Mercosur kereskedelmi egyezmény is elbukhat az európai gazdatüntetések miatt. A francia és a belga tiltakozások egyik oka az olcsó külföldi áru és a tisztességtelen piaci verseny. Egy ilyen kereskedelmi egyezmény pedig szerintük eláraszthatná az olcsó dél-amerikai termékekkel az európai piacot. 

A tárgyalás évtizedek óta folyik annak érdekében, hogy az EU szabadkereskedelmi övezetet hozzon létre Argentínával, Brazíliával, Paraguayjal és Uruguayjal. 2019-ben már megegyeztek, de a ratifikáció az újabb igények miatt meghiúsult, írta erről az Euronews.

A megbeszélések folytatódnak, és az Európai Unió továbbra is olyan egyezséget szeretne, ami tiszteletben tartaná a fenntarthatósági céljainkat és a mezőgazdaság érzékeny helyzetét

– mondta Eric Mamer, az Európai Bizottság szóvivője.

Emmanuel Macron az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek küldött üzenete robbanthatja fel a latin-amerikai országokkal két évtizede készülő kereskedelmi megállapodást. A megállapodás, amely egy közel 800 millió embert érintő szabadkereskedelmi övezetet hozna létre, azonban túl rizikós terület a francia elnök számára. Macronnak ráadásul a csökkenő jövedelmek miatt már amúgy is dühös gazdákkal is meg kell küzdenie, írta a Politico.

Macron meg akarja védeni a francia mezőgazdaságot a brazil és argentin marhahús beáramlásától. Aggályait a múlt héten szöveges üzenetben juttatta el az Európai Bizottság elnökének, aki az ügyet ismerő személyek szerint jelezte egyetértését.

Tisztánlátásra van szükségünk a Mercosurral kapcsolatban, azt kérjük, hogy az egyezményt ne írják alá a jelenlegi formájában

– erősítette meg Emmanuel Macron kedden svédországi látogatásán, is.

Emmanuel Macron francia elnök köszöntőt mond Szilvia svéd királyné mellett a stockholmi királyi palotában tartott állami vacsorán 2024. január 30-án
(Fotó: AFP/Ludovic Marin)

Macron aduja Von der Leyen bizonytalan jövője

A német politikus, aki azt fontolgatja, hogy második ötéves ciklusra is indul az Európai Bizottság élére, nem engedheti meg magának, hogy összerúgja a port Európa egyik legbefolyásosabb vezetőjével – állítja több névtelenséget kérő tisztviselő. 

„Ursula von der Leyen tudja, hogy szüksége van Macron elnök támogatására az esetleges második mandátumához” – mondta egy francia képviselő Macron táborából. 

A dél-amerikai országok is hasonlóan vélekednek. „Szüksége van a franciákra az újraválasztásához” – mondta egy Mercosur-ország diplomatája, hozzátéve, hogy a folyamatban lévő gazdatüntetések „hatalmas nyomást” gyakorolnak a bizottságra.

FRANCE - MEETING BETWEEN EMMANUEL MACRON AND URSULA VON DER LEYEN AT THE ELYSEE PALACE
Franciaország, Párizs, 2023-04-03. Munkaebéd, Emmanuel Macron francia köztársasági elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke találkozója az Elysée-palotában. (Fotó: Xose Bouzas/ Ludovic Marin/Hans Lucas via AFP)

Macron megjegyzései ellenére az EU tisztviselői és a Mercosur diplomatái tagadják, hogy a tárgyalásokat leállították. A főtárgyalók a múlt héten Brazíliában találkoztak, és a Mercosur diplomatái szerint a következő hetekben videókonferencián keresztül újra összeülnek.

„Nincs leállás” – erősítette meg Michael Hager, Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos kabinetjének vezetője kedden egy brüsszeli rendezvényen. Mint mondta, „biztosan nem arról van szó, hogy hirtelen összetépjük a papírjainkat, hazamegyünk, és lefekszünk”.

Olof Gill, a bizottság szóvivője is megerősítette, hogy Macron és Von der Leyen között volt e témában egyeztetés, és megjegyezte, hogy még mindig vannak megoldásra váró kérdések.

Trágyadomb az aszfalton egy országos gazdatüntetésen a dél-franciaországi Salon-de-Provence városban 2024. január 27-én 
(Fotó: MTI/EPA/Sebastien Nogier)

Az elmúlt hetekben és hónapokban szerte Európában tiltakoztak a gazdák. A tüntetések Németország után Lengyelországra, Belgiumra és Franciaországra is kiterjedtek. A sérelmek országonként eltérőek, az azonban közös, hogy az uniós politika – a klímaváltozás elleni kezdeményezésektől kezdve az ukrán termékek importjára vonatkozó szabályok enyhítéséig – negatív hatással van az európai mezőgazdasági termelők jövedelmére és számos mezőgazdasági vállalkozást az összeomlás szélére sodort.

A francia gazdák odáig mentek, hogy megpróbálták blokád alá venni a Párizs külvárosában lévő utakat. Az elégedetlenség hatására Macron és kormánya is csatlakozott az EU-t bíráló hangokhoz. 

Macron arra használja fel az uniós találkozót, hogy nyomást gyakoroljon Brüsszelre, hogy enyhítse a zöldgazdálkodással kapcsolatos kötelezettségeket, korlátozza az Ukrajnából származó importot és szakítsa meg a dél-amerikai országokkal folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásokat. 

A francia elnök kívánságlistáján szerepel az uniós szabályok alóli mentesség, amelyek előírják a gazdálkodóknak, hogy szántóföldjeik egy részét pihentessék a biológiai sokféleség előmozdítása érdekében, valamint az Ukrajnából származó baromfi- és gabonaimport korlátozására irányuló intézkedések – ez a francia gazdálkodók két fő aggálya, amelyekben néhány más tagállam is osztozik.

Mivel más vezetők is nyomás alatt állnak a gazdák részéről, a diplomaták egyelőre nyugodtnak tűnnek Macron tervével kapcsolatban.

„Senki sem fogja elhallgattatni” Macront, ha ragaszkodik ahhoz, hogy a kérdést az informális csúcstalálkozón felveti – mondta egy, a Mercosur-megállapodást támogató uniós ország diplomatája.

Borítókép: Mintegy harminc traktor indult el Agenből (Lot-et-Garonne) 2024. január 29-én reggel, és a menet egyre nagyobb lett. 2024. január 30-án reggel több mint 200 traktor indult Limoges-ból az A20-as autópályán Párizs felé (Fotó: AFP/Alain Jocard)  

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.