Alapjogokért Központ: Magyar agytrösztök közösen utasítják vissza a bizottság jogállamisági színjátékát

Amíg a Soroshoz kötődő Magyar Gábor felel a magyar jogállamisági jelentésért, addig nem készülhet objektív riport Magyarországról.

2024. 02. 20. 9:57
Alapjogokért Központ: magyar agytrösztök közösen utasítják vissza a Bizottság jogállamisági színjátékát (Fotó: Alapjogokért Központ)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös levélben fordult az Alapjogokért Központ, a Danube Institute, a Nézőpont Intézet és Századvég Alapítvány az Európai Bizottsághoz, hiszen aggályosnak tartják, hogy amíg a köztudottan a Soros-hálózathoz kötődő Magyar Gábor felel a magyar jogállamisági jelentésért, addig nem készülhet objektív, előítéletmentes, a valós helyzetet tükröző riport Magyarországról – derült ki a Magyar Nemzethez eljuttatott közleményből.

A hazai agytrösztök ugyanis azt sérelmezték, hogy a jobboldali, konzervatív hangok meglátásait rendre kihagyják a dokumentumból, ellentétben a brüsszeli Nyílt Társadalom szervezetek, mint a Human Rights Watch, a Nyílt Társadalom Európai Politikai Intézet, az Amnesty International és természetesen a Transparency International véleményével.

A közlemény szerint azonban nem érkezett válasz a levélre. Az Alapjogokért Központ kiemelte, a korábbi jogállamisági jelentések egyértelműen bizonyították, hogy a tagállamokat nem ugyanazokkal az objektív mércékkel mérik.

Míg Magyarországon számos olyan kérdést tettek le az asztalra, amelyek tényszerűen nem helytállóak, addig más országok esetében a bizottság még csak meg sem említette, hogy jogállamisági válság van

– írták.

A szervezetek úgy látják, a „jogállamiságról” szóló jelentések iskolapéldái a bizottság kettős megítélésének: míg a nemzeti érdekekért kiálló kormányokat a brüsszeli beszámoló megbélyegzi, addig a bizottság által diktált ideológiai-politikai irányvonalat követő tagállamok esetében elhallgatják a jogállamiság kirívó megsértését. Az Alapjogokért Központ több példát is felsorolt:

  • Spanyolországban a szocialista kormány alatt súlyos problémák vannak az alkotmányossággal;
  • a korábbi jelentésekből kimaradt, hogy Hollandiában újságírókat gyilkoltak meg;
  • Belgiumban, Svédországban online és személyesen fenyegették a sajtó munkatársait;
  • Ausztria esetében pedig nem képezte kritika tárgyát a magas szintű korrupció.

„Idén februárban ezért a fenti intézmények nevében ismételten jeleztük fenntartásainkat azzal a Magyar Gáborral szemben, aki Biszku Béla védőjeként a magyar jogállamiság, s ennek részeként a bírói függetlenség és pártatlanság megkérdőjelezésével megpróbálta az 1956-os forradalom utáni kegyetlen megtorlások belügyminisztere ellen 2014-ben indult bírói eljárását ellehetetleníteni” – írták a közleményben.

Hozzátették: „Magyar leváltásáig nem vagyunk hajlandóak részt venni ebben a hazánk politikai zsarolásának eszközéül szolgáló színjátékban, hiszen meggyőződésünk, hogy egy ilyen személy morális integritása és pártatlansága nem biztosított, így a jogállamisággal kapcsolatos objektív vizsgálat lefolytatására teljességgel alkalmatlan”.

Borítókép: Magyar agytrösztök közösen utasítják vissza a bizottság jogállamisági színjátékát (Fotó: Alapjogokért Központ)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.