Az MCC nemzetközi jogi konferenciájának az európai jövő stratégiai kérdéseiről szóló panelbeszélgetése során David Engels, a lengyel Instytut Zachodni vezető elemzője rámutatott, hogy az európai stratégiai autonómia kérdése alapvetően identitás kérdés. Hogyan definiáljuk Európát? Kontinensként? Értékközösségként? Civilizációként?
Míg a XIX. században hat-hét nagyobb szereplőről beszélhettünk, ma körülbelül harminc, jóval kisebb állam található Európában, némelyikük kisebb jelentőséggel bír, mint egy-egy kínai város – világított rá Engels, hozzátéve, hogy
Európának arra van szüksége, hogy erőt tudjon sugározni kifelé.
Nathan Levine, az amerikai Heritage Foundation vendégkutatója szerint Európa az Egyesült Államok és Kína közötti kötélhúzás közepén találta magát, márpedig „ahol elefántok csapnak össze, ott az egereket eltapossák”. Az amerikai–kínai versengést mostanra már második hidegháborúként aposztrofálják.
Manapság a liberalizmus az egész emberiséggel azonosítja magát, és ellenségeire az egész emberiség ellenségeiként tekint
– hívta fel a figyelmet Levine.
Az amerikai kutató figyelmeztette Európát, hogy a szuverenitás hangsúlyozása az Egyesült Államok szemében a lojalitás hiányának minősülhet.