Ki kit támadjon meg? – idézte Edi Rama albán miniszterelnök szavait a Magyar Külügyi Intézet (MKI) vezérigazgatója, Schőberl Márton kedden a szervezet Nyugat-Balkánnal foglalkozó sajtóeseményén. A kormányfő ugyanis arra utalt korábban, hogy miután Ukrajnát megtámadta Oroszország, a kelet-európai ország uniós csatlakozása szinte azonnal a brüsszeli agenda élére került, háttérbe szorítva balkáni országokat, melyek már több éve várnak arra, hogy EU-tagságukkal kapcsolatban előrehaladás történjen.
A Magyar Nemzet kérdésére válaszolva Schőberl Márton elmondta, az uniós tagállamok részéről nemigen van politikai érdek a balkáni országok integrációjának előmozdítása kapcsán.
Ukrajna esetében a tagjelölti státus megadása, valamint az, hogy tagállami szinten megállapodott az EU a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről, egyúttal válasz is volt Moszkva számára az orosz–ukrán háború kirobbantására. Az MKI vezérigazgatója ugyanakkor kiemelte, az érintett balkáni országok sokat tettek, hogy megfeleljenek az uniós követelményeknek, és bár valóban a háttérbe szorultak Brüsszel politikájában, látni biztató jeleket. Albániával 2022 júliusában, Észak-Macedóniával 2022 márciusában megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások, Bosznia-Hercegovina pedig 2022 decemberében tagjelölti státust kapott.