Idén azonban Höganas önkormányzata úgy döntött, hogy lemondja az erre a napra tervezett rendezvényeket, mert nem akarta, hogy úgy tűnjön, állást foglalnnak az Izrael és a Hamász között zajló háborúban.
A folyamatban lévő konfliktus miatt ez úgy is felfogható, hogy az önkormányzat állást foglal vagy oldalt választ
– indokolta a döntést Anneli Sjöborg igazgatási vezető a Dagen című lapban.
A Samnytt arra is felhívja a figyelmet, hogy a városnak sok közel-keleti, muszlim lakosa van, a döntés mögött az erőszaktól és a terrorveszélytől való félelem is állt. Anneli Sjöborg is úgy fogalmazott: „Nem akarunk hat-tíz biztonsági őrt a rendezvényeinken.”
A rendőrség megítélése szerint ugyanis ennyi biztonsági emberre lett volna szükség ahhoz, hogy a résztvevőket és a látogatókat megvédjék a muszlim erőszaktól, ha az önkormányzat a korábbi évekhez hasonlóan a holokauszt emléknapján különböző rendezvényeket szervezett volna.
Hozzáteszik, félő, hogy az önkormányzat politikusait és tisztségviselőit fenyegető veszély később is tovább növekedett volna.
Péter Kovács, az önkormányzat egyik vezető tisztségviselője úgy nyilatkozott, hogy nem szabad „előnyben részesíteni” egyik háborús felet sem. Sem a demokratikus Izraelt, sem a Hamász terrorszervezetet. Mint mondta, „fennállhat a veszélye annak, hogy az ilyen jellegű megemlékezéseket úgy értelmezik, hogy valakit előnyben részesítünk a jelenlegi izraeli-palesztin konfliktusban”, és kiemelte:
Biztonsági kockázatokkal jár, ha egyesek azt gondolják, hogy Izrael pártjára állt a város.
„A rendőrség is felhívta rá a figyelmünket, hogy most teljesen más biztonsági helyzetben vagyunk. Új világban élünk, új fenyegetésekkel kell szembenéznünk. El kell kezdenünk gondolkodni azon, hogyan alkalmazkodjunk ehhez” – fogalmazott.
Kovács szerint túl drága lenne biztonsági őröket felvenni, hogy megvédjék az önkormányzat politikusait, a köztisztviselőket és a lakosokat a városban élő bevándorló, Hamász-szimpatizánsok miatti fenyegetettségtől.
Mint mondta, nem gondolja, hogy a holokauszt emléknapját össze kellene kötni azzal, ami jelenleg a Közel-Keleten történik, de úgy véli, hogy bizonyos csoportokkal nehéz kommunikálni.
„Megértem, hogy lehetnek olyan emberek, különösen palesztinok, akik ezt így érzékelhetik. A jelenlegi körülmények között alkalmazkodnunk kell a világhelyzethez, és óvatosnak kell lennünk” – fogalmazott, és hozzátette, ez akár évekig is így lehet.