Magyarország számára a konnektivitás egy jó kitörési pont – jelentette ki Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Huszárvágás - A konnektivitás magyar stratégiája című könyvének bemutatóján a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE).
A mű azt azt az alapállítást helyezi a középpontjába, hogy „a 21. század során új, a korábbinál kiegyenlítettebb világrend jön létre”. A szerző úgy véli, hogy
a dominanciáját elveszítő Nyugat rosszul reagál az új kihívásokra: bezárkózik, az összekapcsolódás helyett a szétválasztás mellett tör lándzsát.
Orbán Balázs ismertette, hogy a Szovjetunió összeomlását követően a nyugati világ és az Egyesült Államok saját politikai programját erősítette meg és terjesztette el a világ többi, addig nem nyugati országában. Kialakult egy unipoláris világrend és 1990 után jó pár évtizedig a neoliberalizmus vált a globalizáció modelljévé, szervező elvévé. Miután a nyugati világ politikája nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a blokkosodást választotta stratégiaként.
Én úgy látom, hogy a nyugati világ mára elvesztette a komparatív előnyeit a gazdaság és a technológia területén. Demográfia és nyersanyagok tekintetében pedig egyszerűen már most is nyilvánvalóan alulmarad a világ nem nyugati részével szemben.
– magyarázta.
Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy egy olyan időszakot hagytunk magunk mögött, ahol a növekedés igazi korlátait a politikai és a társadalmi rendszer jelentette. Gazdasági konjunktúra szakaszai jelentősen eltértek Európa legerősebb gazdaságaitól, és gazdasági kibocsátás terén folyamatosan nőtt a lemaradásunk Nyugat-Európához képest.