Oroszország a nemzetközi jogot sértő háborújával nemcsak Ukrajnát támadja, de lerombolja az európai békerendet is. Ez magában foglalja azt az elvet is, hogy a határokat nem lehet erőszakkal megváltoztatni – folytatta.
Németországnak és Európának azonban többet kell tennie azért, hogy hatékonyan tudjunk védekezni
– hangsúlyozta a kancellár.
Az elrettentés vagy a védelmi készültség olyan szavak, amiket olyan régóta nem használtunk Németországban, hogy szinte feledésbe is merültek. De most visszatértek azért, hogy egy nagyon fontos feladatot véghezvigyenek, méghozzá azt, hogy megvédjék az európai békét
− emelte ki.
Biztonság nélkül nincs semmi. Biztonság nélkül nincs szabadság, nincs demokrácia és nincsenek emberi jogok sem – szögezte le Scholz. Ennek a biztonságnak a legjobb garanciája továbbra is a NATO, az Atlanti-óceán mindkét oldalán.
Fejleszteni a haderőt
A német kancellár beismerte, hogy a Bundeswehrt, azaz a német hadsereget hosszú évek óta elhanyagolták. Ennek most vége – utalt a sokat emlegetett fordulópontra. Idén évtizedek óta először Németország gazdasági teljesítményének két százalékát fekteti a védelemre. És ez így is marad a következő években, évtizedekben – húzta alá.
A Bundeswehr 100 milliárd eurós külön alapjából 80 milliárd eurót már konkrétan elterveztek, azokból új helikoptereket és vadászrepülőket vásárolnak. A haditengerészet új hajókat és tengeralattjárókat kap, a hadsereg páncélozott személyszállítóit pedig modernizálják. Ezzel párhuzamosan pedig a rakéták és drónok elleni légvédelmet is bővítik.
„Európai szomszédainkkal együtt felállítunk egy európai védőernyőt a levegőből érkező támadások kivédésére – mondta. „Mindez sok pénzt követel majd tőlünk is” – ismerte el Scholz. Mindazonáltal ez a „helyes út, amin együtt járunk”.
Borítókép: Olaf Scholz német kancellár a német állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn új, nagy sebességű ICE-vonatokat előállító gyárának avatóünnepségén Cottbusban 2024. január 11-én (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)