– A BRICS-en belüli együttműködés kétségtelenül Oroszország hosszú távú külpolitikájának egyik kulcsfontosságú eleme. A szövetség tagjaival való interakció megfelel hazánk alapvető nemzeti érdekeinek és jól illeszkedik szisztematikus politikánkhoz, amely a tisztességes többpólusú világrend kialakítását és minden ország számára egyenlő esélyeket biztosít a fejlődéshez – jelentette ki Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a TASZSZ orosz hírügynökségnek adott interjúban.
A BRICS-országok a globális többség érdekeit képviselik
Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a TASZSZ orosz hírügynökségnek adott interjúban beszélt a BRICS-csoport kapcsán az orosz elnökség évének eseményeiről és célkitűzéseiről.
Az orosz elnök január 1-jén, az orosz BRICS-elnökség kezdetén elmondta, 2024-ben a szövetség keretein belüli partnerség és együttműködés teljes skálájának előmozdítására összpontosítunk három kulcsfontosságú pályán: politika és biztonság, gazdaság és pénzügy, valamint kulturális és humanitárius kapcsolatok
– jelentette ki Usakov.
Hangsúlyozta, hogy mindhárom irányelv alapvető és egyforma fontosságú, továbbá ezeket az orosz elnökség prioritásaként határozzák meg. Az elnökség előkészítésére és biztosítására egy tárcaközi irányítóbizottság jött létre, aminek vezetését ő látja el, továbbá az orosz elnökség égisze alatt mintegy 250 esemény zajlik.
Az orosz elnökség kiemelt eseménye az október 22. és 24. között megrendezendő, már a kibővített csoport tagjaival összeülő kazanyi BRICS-csúcs lesz. A szervezet 2024. január 1-jétől már tíz országot foglal magában azzal, hogy hat állam csatlakozott, az elnökségnek kiemelt feladata az új országok integrációjának segítése – jelentette ki a tanácsadó, majd folytatta:
A már eddig lezajlott programok között ott van a BRICS pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek találkozója, a szervezet vezető tisztviselői bizottságának energiaügyi ülése, szakértői konzultációk az információbiztonságról, a pénzmosás és terrorizmus finonszírozása elleni küzdelemről.
Kiemelte, hogy vásárlóerő-paritásban a szervezet már túlszárnyalta a G7-et, mert a BRICS a globális GDP 35,6 százalékát adja, míg a G7-ek esetében ez 30,3 százalék. 2028-ra még nagyobb eltérést prognosztizálnak a BRICS javára, egyszázalékos emelkedéssel. A szervezet így magas presztízzsel és komoly konstruktív szereppel rendelkezik világgazdaságban és a politikában. Ezt a szerepet Vlagyimir Putyin orosz elnök is kiemelte, amikor arról beszélt, hogy a tagállamok együttes részesedése a világgazdaságban 58,9 billió dollár.
A szervezet üdvözli az érdeklődést, ami övezi és Usakov elmondta, hogy folyamatosan érkeznek a csatlakozni kívánó államok megkeresései, az orosz elnökség évében a figyelem az új tagok integrációjára összpontosul, nem az újabb bővítésre.
A nyugati országokkal kapcsolatban kifejtette, hogy azok nem örülnek a szervezet tekintélyében és befolyásában tapasztalható növekedésnek, kifejezetten féltékenyek a terjeszkedés miatt. A BRICS nem versenyez senkivel.
A gazdasági kérdésekkel kapcsolatban elmondta, hogy létezik már az Új Fejlesztési Bank és egy közös BRICS-valutának a lehetősége is felmerült, a gazdasági és pénzügyi együttműködés a szervezet tevékenységének legfontosabb területe, de fontos szerepe van a humanitárius, a kultúra és a sport területének is. A globális szállítási láncok biztonságossá tételén és a logisztika fejlesztésén is dolgozik a szervezet, különös figyelmet szentelve az észak–déli transzkontinentális folyosónak, ami összeköti Oroszországot a Perzsa-öböllel és az Indiai-óceán partjainál található tengeri terminálokkal.
A tudomány és az innováció területét is az együttműködés és a közös célok határozzák meg.
Egészségügyi kérdésekben is együttműködnek a tagállamok, ilyen terület például a fertőző betegségek elleni küzdelem.
Kiemelte, hogy a BRICS-nek soha nem volt katonai vonatkozása, így közös hadgyakorlat sem várható a jövőben. Az országok politikai és biztonsági együttműködése mentes az ideológiai elfogultságtól, a tagállamok szuverenitását pedig tiszteletben tartják.
Ez a fajta többszintű együttműködés várhatóan egy igazságosabb többpólusú világrend alapjává válik. A BRICS-országokról pedig Usakov elmondta, hogy a globális többség érdekeit fejezik ki.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezTrump támogatására számít a NATO-tagság ügyében Zelenszkij
Az ukrán elnök szerint négy tagállam ellenzi országa NATO-csatlakozását.
Az amerikai tech-óriások ötszázmilliárd dolláros mesterségesintelligencia-terve
A Microsoft és az Amazon is egyre többet fektet a mesterséges intelligenciába.
Ehhez a műtárgyhoz ragaszkodott Trump az ovális irodában
Szimbolikus jelentősége van a most visszakerült mellszobornak.
Elképesztő összeget fordítanak az MI-infrastruktúrára az Egyesült Államokban
Döbbenetes előrelépést ígér az új program a rák diagnosztizálásában és kezelésében.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Megvert egy buszsofőrt ez a férfi, keresi a rendőrség - fotó
Füstbe ment Slot terve, amelyet Szoboszlainak talált ki
Durva baleset Budapesten, járdára csapódtak a járművek
Háború Ukrajnában és Izraelben: Drámai gyorsasággal látott munkához Donald Trump + videó
"Ő számomra már csak egy idegen!" – Így van most Nádasdy Zsóka, akit a fia tett ki az utcára
Meghatározó szerepe lehet Orbán Viktor miniszterelnöknek az uniós-amerikai kapcsolatokban + videó
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Ezek voltak a Barcelona kilencgólos BL-drámájának pillanatai
Egy tahó matekzseni a pozsonyi elnöki palotában + videó
Rapid délelőtti friss – Újabb hangfelvétel Magyar Péterről itthon, közben érdektelenségbe fulladt vita az EP-ben Magyarországról + videó
Brutálisan kivégezte nagymamáját egy veszprémi férfi + videó
Az elvek, ó, az elvek!
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezTrump támogatására számít a NATO-tagság ügyében Zelenszkij
Az ukrán elnök szerint négy tagállam ellenzi országa NATO-csatlakozását.
Az amerikai tech-óriások ötszázmilliárd dolláros mesterségesintelligencia-terve
A Microsoft és az Amazon is egyre többet fektet a mesterséges intelligenciába.
Ehhez a műtárgyhoz ragaszkodott Trump az ovális irodában
Szimbolikus jelentősége van a most visszakerült mellszobornak.
Elképesztő összeget fordítanak az MI-infrastruktúrára az Egyesült Államokban
Döbbenetes előrelépést ígér az új program a rák diagnosztizálásában és kezelésében.