A háromtagú bírói kar elutasította Gali Baharav-Miara főügyész javaslatát, hogy engedélyezzenek számukra rövid felkészülési időszakot. A „rendelet hatálya alá nem tartozó”, vagyis nem hadköteles korú fiatalok számára a tanév végéig folytatják a pénzek átutalását.
Bünteti Izrael a be nem vonuló ultraortodox tanulókat
A legfelsőbb bíróság ideiglenesen elrendelte azon vallási iskolák, jesivák állami költségvetésének befagyasztását április 1-jétől, ahol hadköteles korú, de be nem vonuló ultraortodox fiatalok tanulnak.

A bírák azt is bejelentették, hogy májusban kilenc bíróból álló kibővített összetételű grémium dönt az ideiglenes ítélet állandóvá tételéről. Az alkotmánybíróságként is működő bíróság olyan beadványok nyomán ült össze, melyek a jesivákban tanuló ultraortodox fiatalok katonai behívását követelték a jogegyenlőség és a közteherviselés jegyében, valamint azon intézmények költségvetésének megszüntetését, melyeknek diákjai nem vonulnak be az Izraelben kötelező katonai szolgálatra.
A döntés a 18 és 26 év közötti ultraortodox fiatalokat érinti, akik korábban egy rendelet alapján minden évben halasztást kaptak katonai szolgálatuk megkezdésére, majd 26 évesen véglegesen felmentették őket.
Az ítélet váratlanul érte a kormánykoalícióban részes két ultraortodox pártot, melyek már csütörtök este összeültek megtárgyalni azt, és telefonon beszéltek Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel.
További Külföld híreink
Az arab országokból származó ultraortodoxokat tömörítő Sasz párt vezetője, Arije Deri példátlan szemtelenségnek nevezte a bíróság döntését.
Pontosan azokban a napokban, amikor Izrael népének szüksége van az Ég irgalmára délen és északon, a legfelsőbb bíróság sértő magatartást tanúsít a Tóra-tudósokkal szemben, akiken a világ alapul. A Sasz párt továbbra is harcolni fog a jesiva tanulók jogáért a Tóra tanulmányozására
− nyilatkozta Deri.
Szükségünk van a katonákra a nehéz háború idején, és a társadalomnak az az igénye, hogy mindenki vegyen részt az állam szolgálatában. A bíróság a nyilvánvalóról határozott, eljött az idő, hogy a kormány is megtegye a nyilvánvalót. Itt az ideje a cselekvésnek
− mondta Beni Ganz miniszter, a hadikabinet tagja csütörtök este. Izraelben 1948-tól, az állam megalakulásától kivételezettek voltak a jesivákban tanuló ultraortodox fiatalok, akikre nem vonatkozott a hadkötelezettség. David Ben-Gurion, az ország első miniszterelnöke azért engedélyezte ideiglenesen akkor még csak négyszáz jesivatanuló felmentését, hogy segítse a második világháborúban Európában felszámolt vallásos zsidó kultúra fennmaradását, ugyanis a holokauszt miatt drámaian lecsökkent a zsidó vallási tanulmányokat folytatók száma.
Borítókép: A hadkötelezettség egyenlővé tételéért tüntetnek Jeruzsálemben 2024. március 26-án, amikor az izraeli legfelsőbb bíróság megkezdi az érvek meghallgatását az ultraortodox, haredi zsidó férfiak kötelező katonai szolgálatát előíró törvény ügyében (Fotó: MTI/AP/Leo Correa)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Késes támadó ölt meg két nőt
A támadó beismerte tettét.

Lezuhant egy repülő nem sokkal a felszállás után
A motor meghibásodása okozhatta a balesetet.

Kemény bírálatot kapott Zelenszkij
Az ukrán elnök nem akar békét.

Veszélyes antiszemita hálózat épül az Egyesült Államokban
A csoport gyorsan növekszik, szakértők szerint a nemzetbiztonságra is veszélyt jelenthet.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Késes támadó ölt meg két nőt
A támadó beismerte tettét.

Lezuhant egy repülő nem sokkal a felszállás után
A motor meghibásodása okozhatta a balesetet.

Kemény bírálatot kapott Zelenszkij
Az ukrán elnök nem akar békét.

Veszélyes antiszemita hálózat épül az Egyesült Államokban
A csoport gyorsan növekszik, szakértők szerint a nemzetbiztonságra is veszélyt jelenthet.