Oroszország rendelkezik jelenleg a legnagyobb és legváltozatosabb nukleáris arzenállal a világon – mondta el Anthony Cotton amerikai tábornok, az amerikai fegyveres erők stratégiai parancsnokságának (STRATCOM) vezetője a szenátus fegyveres testületekkel foglalkozó bizottsága előtti beszámolójában.
Oroszország rendelkezik jelenleg minden ország közül a legnagyobb és legváltozatosabb nukleáris arzenállal. 2023 szeptemberében bejelentette, hogy a Szarmat interkontinentális ballisztikus rakétákat riadókészültségbe helyezte
– olvasható a beszámolóban.
A dokumentum megemlíti a cirkálórakéták hordozására alkalmas Szeverodvinszk atom-tengeralattjárókat is, amelyeket Oroszország továbbra is telepít. Oroszország folyamatosan modernizálja és bővíti nukleáris képességeit – hangsúlyozta a katonai vezető.
Cotton tábornok emellett kiemelte a Kinzsal és a Cirkon hiperszonikus rakétarendszereket, mivel ezek a rendszerek szerinte sokszínűbbé és rugalmasabbá teszik Oroszország nukleáris arzenálját.
Kínával kapcsolatban megjegyezte, hogy az ország a nukleáris arzenálját kulcsfontosságú elrettentő eszköznek tekinti a térségben történő amerikai beavatkozással szemben. A távol-keleti nagyhatalom jelenleg bombázókból, tengeralattjárókból és szárazföldi rakétákból álló nukleáris triáddal rendelkezik. Észak-Korea mobil rövid, közepes és interkontinentális hatótávolságú nukleáris képességeket fejleszt és állít hadrendbe, amelyek az Egyesült Államok területét, illetve a regionális szövetségeseit és partnereit veszélyeztetik – emeli ki Cotton.
A katonai vezető a beszámolóban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán közötti fokozott együttműködés miatt az Egyesült Államok többfrontos konfliktusba bonyolódhat a nukleáris fegyverrel rendelkező államokkal.