Vucsics: Brüsszelben semmi jóra nem számíthatunk + videó

A szerb elnök szerint egyre nehezebb lesz a helyzet Koszovóban. Alekszandar Vucsics hamarosan Macron francia elnökkel tárgyal.

2024. 04. 04. 11:56
CROO, Alexander De; GROSSI, Rafael; VUCIC, Aleksandar
Brüsszel, 2024. március 21. Az Európai Nukleáris Szövetség elsõ csúcstalálkozójára érkezõ Aleksandar Vucic szerb elnököt fogadja Alexander De Croo belga miniszterelnök (b) és Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség fõigazgatója (j) Brüsszelben 2024. március 21-én. MTI/EPA/Olivier Hoslet Fotó: Olivier Hoslet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök a csütörtöki rendkívüli kormányülésen, a Szerbiai Palotában bejelentette, hogy nehéz és fontos feladatok várnak az országra, és arra kérte a kormány minden tagját, függetlenül attól, hogy milyen feladatokat lát el, komolyan és felelősségteljesen végezze a munkáját. 

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (j) Alekszandar Vucsics szerb elnök (b) és Robert Fico szlovák miniszterelnök (b2) társaságában az Európai Nukleáris Szövetség első csúcstalálkozóján Brüsszelben 2024. március 21-én. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (jobbra) Alekszandar Vucsics szerb elnök (balra) és Robert Fico szlovák miniszterelnök (balról a második) társaságában az Európai Nukleáris Szövetség első csúcstalálkozóján Brüsszelben 2024. március 21-én. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Szerbia elnöke a Belgrád és Pristina közötti brüsszeli tárgyalások folytatása alkalmából kijelentette, hogy a szerb fél felkészült a párbeszédre, de semmi jóra nem számíthat.

Semmi kifogásunk nincs azon emberekkel szemben, akik a párbeszédet irányítják, de Brüsszelben a dolgok úgy néznek ki, hogy masnit kötnek Albin Kurti bűnös aktáira, majd a végén azt legalizálni kell, s a szerb félnek beleegyeznie abba. Mi ebben semmiképp nem veszünk részt

 – mondta Vucsics.

A szerb vezető kiemelte: azt gondolták, hogy az értelmes és racionális magatartással a jövőben megváltoztathatják az Európai Unió és a Nyugat hozzáállását Pristinához, de most már felfogták, hogy ez nem fog megtörténni, s ezzel összhangban cselekszenek majd.

Vucsics megjegyezte, hogy a szerb nép helyzete egyre nehezebb lesz.

Ezek a problémák folytatódni fognak, és állandónak tekinthetjük őket, olyan problémáknak, amelyekkel az elkövetkező hónapokban szembe kell néznünk, mert Kurti folytatni fogja a szerb nép elleni agresszióját, különösen Koszovó északi részén. Európa és Amerika folytatni fogja a hangos csendet, a többieknek pedig nincs befolyásuk a pristinai hatóságokra, és nincsenek is abban a helyzetben, hogy sokat segítsenek nekünk

 – mondta az elnök.

Mint arról lapunk korábban beszámolt, a Szerbia és Koszovó közötti háborúval való riogatás rendszeresen megismétlődik, hiszen valóban feszült a helyzet a két ország vagy Szerbia és déli tartománya (attól függ, hogy honnan nézzük) között – mondta el lapunk megkeresésére Palusek Erik. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemzetközi Főigazgatói Iroda főreferense kiemelte: a szerbek rendszeresen a világ közvéleményének tudtára adják, hogy nem hajlandók elismerni Koszovó függetlenségét, nem hajlandók lemondani róla, és minden lehetséges eszközzel küzdeni fognak ezért. 

Valójában egy újabb konfliktus senkinek sem lenne érdeke, legalábbis senkinek sem lenne jó, és értelme sem lenne

– jelentette ki Palusek Erik.

Vucsics Szerbia kormányának rendkívüli ülésén egyébként azt is bejelentette, hogy április 7-én Párizsba utazik, másnap pedig Emmanuel Macron elnökkel folytat nagy és stratégiailag fontos megbeszéléseket. 

Vucsics szerint Szerbia az EU tagja lenne, de nem mond le keleti partnereiről sem

A balkáni ország vezetője korábban többször is kiemelte, hogy annak ellenére, hogy már nagyon hosszú ideje várakoztatják az országát, Belgrád mégis az európai úton marad. Az EU tagja kíván lenni Szerbia, de nem hajlandó megszakítani a nagy hagyományokkal rendelkező keleti kapcsolatait sem. Magyarország déli szomszédja kitűnő kapcsolatokat ápol Kínával és Oroszországgal is.

A szerbek több kritikát is kaptak Brüsszelből, amiért ugyan elítélték az Ukrajna elleni orosz támadást, de annak ellenére, hogy uniós tagjelöltek, nem hajlandók szankciókat bevezetni Moszkvával szemben. A különleges kapcsolatokat jelzi az is, hogy a szerb elnököt meghívták a BRICS idei csúcstalálkozójára.

Borítókép: Az Európai Nukleáris Szövetség első csúcstalálkozójára érkező Alekszandar Vucsics szerb elnököt fogadja Alexander De Croo belga miniszterelnök (balra) és Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója (jobbra) Brüsszelben 2024. március 21-én. (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.