A zsidóság hanyatlása és az antiszemitizmus növekedése a történelem folyamán mindig figyelmeztető jel volt az adott társadalom általános visszafejlődésére – emelte ki Chaim Noll, német–izraeli újságíró és író az MCC Magyar–Német Intézetének keddi előadásán Budapesten. A szakértő a Németországban ma eluralkodó antijudaizmus jelenségét vizsgálta, és kitért a német bal- és jobboldali politikai spektrumban, valamint az iszlamista táborban tapasztalható zsidógyűlöletre. Előadását Izrael megalapításának 76. évfordulójára való utalással, valamint saját, Magyarországgal és Budapesttel kapcsolatos élményeivel nyitotta meg, amelyeket még fiatal NDK-s állampolgárként szerzett. Ezután röviden elemezte az európai antiszemitizmus történelmi fejlődését.
Az előadás központi témája azonban nem a történelmi, hanem az „új antiszemitizmus” volt – annak számtalan formájával a mai Németországban. Noll szerint a hagyományos baloldali és jobboldali antiszemita gondolkodási minták és zsidóellenes narratívák a mai napig is léteznek Németországban.
Ezeket a mintákat a világháború utáni időszakban mind Nyugat- mind Kelet-Németországban szigorúan elítélték, így azok a társadalom elsöprő részében is elutasításra találtak. Ennek ellenére az antiszemitizmus az elmúlt évtizedekben jelentősen erősödött Németországban és Nyugat-Európában. A németországi antiszemitizmus újjáéledése azonban egy váratlan és máig alábecsült irányból érkezett: nem a hagyományos baloldali vagy akár jobboldali antiszemitizmus újjáéledése a hajtóerő, hanem az úgynevezett importált antiszemitizmus, amely a muszlim országokból érkező számos migrációs hullámmal került Németországba és Európába. Noll szerint problémát jelent, hogy a német politika még mindig nem foglalkozott őszintén ezzel a jelenséggel.