Még megközelítőleg sem tudta megmondani Barzan Madzsíd újságíróknak, összesen hány migránst csempészett be az Egyesült Királyságba a La Manche csatornán keresztül. „Talán ezer, talán tízezer. Nem tudom, nem számoltam” – fogalmazott. A Scorpion fedőnéven működő férfi mára Európa legkeresettebb embercsempésze lett: több országban körözik, már többévnyi börtönbüntetésre és közel egymillió eurós pénzbüntetésre ítélték embercsempészet miatt.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Egy iraki bevásárlóközpontban bukkantak rá a BBC brit közszolgálati média munkatársai Európa legkeresettebb embercsempészére, Barzan Madzsídra, akit az Európába igyekvő illegális bevándorlók Scorpion fedőnéven ismernek. A férfit a kontinens több országában körözik, köztük az Egyesült Királyságban és Belgiumban: a BBC 2022. novemberi cikkében már azt írta, a brugg-i bíróság távollétében tíz év börtönbüntetésre és 968 ezer eurós (jelenlegi árfolyamon több mint 375,5 millió forint) pénzbírságra ítélte.
Talán ezer, talán tízezer. Nem tudom, nem számoltam
– válaszolta arra a kérdésre, hány migránst juttatott be az Egyesült Királyságba a La Manche csatornán keresztül, többnyire teherautókon és hajókon.
The National Crime Agency are looking to arrest Iraqi-Kurd Barzan Kamal Majeed who has been sentenced in his absence 10 years in prison in Belgium for people smuggling.
Formally living in Nottingham he was deported in 2015 back to Northern Iraq.
Egy ilyen művelet az embercsempészeknek igen jövedelmező: egy út ára ugyanis 6000 font körül mozog, azaz mintegy 2,7 millió forintos bevétellel lehet számolni fejenként. Április 21-ig idén 6265 átkelést jelentettek a hatóságok. A La Manche csatornán való átkelés azonban korántsem a legveszélytelenebbek közé tartozik, 2018 óta több mint 70-en vesztették életüket, miközben hajóval, csónakkal próbáltak bejutni az Egyesült Királyságba Franciaország irányából.
Hogy miért halnak meg ennyien? Ennek egyik oka, hogy a migránsok által használt gumicsónakok nem alkalmasak tengeri hajózásra. Többnyire használtan vásárolják őket, a megengedettnél többen ülnek benne, és mentőmellényt sem viselnek.
Kicsoda Barzan Madzsíd?
Európa legkeresettebb embercsempésze egy iraki kurd férfi, aki 2006-ban maga is illegálisan, egy teherautó hátuljában érkezett az Egyesült Királyságba. Egy évvel később megtagadták tőle a tartózkodási engedélyt, ennek ellenére még néhány évet az országban élt, többnyire börtönökben, miután fegyverrel és kábítószerrel kapcsolatos ügyekben elítélték. 2015-ben viszont kiutasították és Irakba szállították, ahol tulajdonképpen beszállt a „családi vállalkozásba”: bátyja ugyanis embercsempészettel foglalkozott, aki akkoriban börtönbüntetését töltötte Belgiumban.
A hatóságok úgy gondolják, 2016 és 2021 között Madzsíd és bandája felelt az Egyesült Királyságba irányuló illegális migráció jelentős részéért.
A Scorpions bandájának 26 tagját két éven belül elítélték az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Belgiumban, ám vezérüket, Madzsídot nem sikerült elkapniuk. A férfit távollétében ítélték el 2022 őszén, és egészen máig senki sem tudta, hol tartózkodik.
Hogy találta meg a BBC Európa legkeresettebb embercsempészét?
A brit közszolgálati média munkatársai egy Rob Lawrie nevű férfival vették fel a kapcsolatot, aki katonaként korábban menekültekkel foglalkozott. Tőle egy iráni férfi kontaktját kapták meg, aki szerint Madzsíd Törökországban van. Közben az embercsempész bátyjával is kapcsolatba kerültek, aki megerősítette, a férfit Törökországban fogják megtalálni. Az Egyesült Királyságba tartó migránsok fontos tranzitállomásai a török városok, így valóban jogosan merült fel, hogy valahol az országban tartózkodik a férfi.
Madzsíddal napokkal később sikerült felvenni a kapcsolatot, ám akkor a telefonban még tagadta a BBC munkatársainak, hogy embercsempész lenne.
Meet Iraqi Barzan Majeed, sentenced to 10 years by a Belgian Court for people smuggling. He arrived in the UK by lorry, lied claiming he’s Iranian, then granted asylum in the UK because of extreme liberal judges and bent immigration lawyers using our taxes to game the system. pic.twitter.com/krRCEcGpSL
— Lance Corporal Jones (@MartinW87726361) May 10, 2024
Törökországban azonban nem sikerült találkozni a férfival, újabb nyomozás után már Irakba vezettek a szálak, Szulejmánijja városába, ahol végül egy kávézóban sikerült utolérni az embercsempészt. A BBC munkatársai úgy írták le a férfi megjelenését, mint „egy gazdag golfozó”: elegánsan öltözött, farmert, világoskék inget, valamint sötétkék mellényt viselt.
Még a körmein is látszott, ad magára a férfi. Madzsídl azonban nem volt egyedül az újságírói csapattal, egy közeli asztalnál ültek le az embercsempész társai, akik feltehetően védelméért voltak felelősek. Madzsíd a beszélgetés során tagadta, hogy vér tapadna a kezéhez – tekintve, hogy rengeteg migráns veszett oda az Európába vezető úton.
Az embercsempész valószínűleg a BBC riportja megjelenése után is Irakban maradt, noha európai ügyészek bíznak abban, hogy egy nap kiadják a férfit Irakból.
Borítókép: Barzan Madzsíd embercsempész (Fotó: Brit Nemzeti Bűnügyi Ügynökség, NCA)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.