Nyilvános kivégzések, videóra vett lefejezések – leginkább ezekre emlékezünk az Iszlám Állam (ISIS) közel-keleti terrorszervezet mintegy tíz évvel ezelőtti fénykorából. A videofelvételek az egész világot bejárták, az egyik legismertebb James Foley amerikai újságíró kivégzése volt: a férfit 40 évesen a szíriai Rakkában fejezték le, miután az arab országban zajló polgárháború során elrabolták. Az újságírót 2014. augusztus 19-én fejezték le, megtorlásul az amerikai légicsapások után – Foley lett az ISIS első nyugati áldozata, előtte a terroristák indiai vendégmunkásokat öltek meg az iraki Moszulban, valamint iraki és szíriai katonákat.
2014-ben soha nem látott brutalitás vette kezdetét: sorra foglalta el az ISIS a szíriai és iraki területeket, miközben egyre többen fogadtak nekik hűséget. Katonáik között nemcsak arabok voltak, hanem más országok állampolgárai is, még Európából is voltak, akik a Közel-Keletre utaztak (többnyire Törökországon keresztül), hogy csatlakozzanak a terroristákhoz.
Statisztikai adatok arra mutattak rá, Európában elsősorban azokat az állampolgárokat tudták meggyőzni, ahol egyébként is nagy számban élnek muszlimok – például Franciaországból, Németországból és az Egyesült Királyságból is nagy létszámban csatlakoztak az ISIS-hez.
A szervezet célja az volt, hogy a világ összes muszlimját egyesítse – hasonlóan a történelmi időkből ismert kalifátushoz, ám a több száz éves modellekhez képest az ISIS kalifátusát Észak-Afrikán és a Közel-Keleten túl Európába is elhozta volna.