A felvidéki politikus a Robert Fico elleni merénylet hátterét felvázolva kifejtette, hogy Szlovákiában óriási a társadalmi feszültség, aggasztó méreteket ölt a gyűlölködés, az internetes kommentfolyamokban pedig verbális polgárháború dúl, írja a Híradó.hu.
Kiemelte azt is, hogy jó ideje éleződik ez a szembenállás a helyi progresszív és szuverenista erők között.
Gubík László szerint egyértelmű, hogy a progresszívek a politikai mintáikat a tengerentúli trendekből merítik, és sajnálatos, hogy egyes követőik képtelenek elfogadni a választások eredményeit. Szerinte aggasztó, hogy már merénylethez is vezethet a kormány elleni antipátia.
Meg kell húzni egy vörös vonalat, elvégre elsősorban emberek volnánk, csak utána pártszimpatizánsok. Erre az önmérsékletre pedig oldaltól függetlenül mindenkinek szüksége van, de az agresszió most sajnos azon az oldalon burjánzik, amely magát toleránsként hirdeti
– mondta Gubík László, majd felidézte, hogy csütörtökön közös sajtótájékoztatót tartott az újonnan megválasztott és beiktatott köztársasági elnök a korábbi államfővel, ahol szintén a kedélyek megnyugtatására törekedtek.
Gubík László szerint az európai parlamenti választások hajrájában elsősorban higgadtságra és nyugalomra van szükség Szlovákiában, különben teljes morális káoszba süllyedhet az ország társadalma.
Nem tudtam elképzelni, hogy Szlovákiában megtörténhet ilyen, hogy egy miniszterelnököt lelőnek fényes nappal az utcán
– mondta el lapunknak korábban a Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni merénylet kapcsán Berényi József, a Magyar Szövetség európai parlamenti listavezetője. A politikus szerint ide vezetett az évek óta tartó és korántsem csak Szlovákiára jellemző gyűlöletkampány.
– Mindenkinek magába kell most néznie, aki a közhangulatot formálja, hogy mennyiben járult hozzá ahhoz, ami történt – hívta fel a figyelmet Berényi.
A mostani merényletkísérlet lesz a kampány fő témája, nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Öllös László politológus. Szlovákiára az elmúlt időszakban a felfokozott politikai aktivitás jellemző.
Tavaly szeptemberben parlamenti választásokat tartottak, melyet idén tavasszal a kétfordulós elnökválasztás követett, a június 9-i európai parlamenti választásokig pedig mindössze három hét maradt.
Egy ilyen merénylő másokat is motiválhat
– hívta fel a figyelmet a szakértő a szlovák belügyminisztérium tájékoztatására hivatkozva, miszerint újabb szlovák politikusok elleni fenyegetések is napvilágra kerültek.
A rendvédelmi szervek fokozottan figyelik az internetes fórumokat, és határozott fellépést ígérnek a világhálón gyűlöletkeltő bejegyzéseket író felhasználók ellen.