Tony Abbott: A jogállamiságot pajzsként használjuk

Jogállam kontra alkotmányos szuverenitás – erről szólt a Danube Institute, az Alapjogokért Központ és a The European Conservative közös szervezésében Budapesten megrendezett kétnapos konferencia harmadik panelbeszélgetése. Tony Abbott egykori miniszterelnök rámutatott, „a törvényt kardként és nem pajzsként használjuk”.

2024. 05. 27. 21:59
ABBOTT, Tony
Tony Abbott volt ausztrál miniszterelnök. Fotó: Lukas Coch
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mostani idők másnak és veszélyesebbnek tűnnek, mint bármi más az 1930-as évek óta – mutatott rá felszólalásában Tony Abbott. Az egykori ausztrál miniszterelnök Budapesten a Danube Institute, az Alapjogokért Központ és a The European Conservative közös szervezésében megrendezett, a jogállamiság témakörét felölelő kétnapos konferencián szólalt fel a Jogállam kontra alkotmányos szuverenitás című panelbeszélgetés elején.

Kiemelte, a nyugati demokráciák jelentősen meggyengültek katonai, ipari, de még kulturális szempontból is, továbbá rendkívül megosztottá váltak. Példaként az orosz–ukrán, valamint az izraeli háborút említette meg: az első esetében az Ukrajna támogatása körüli megosztottságra hívta fel a figyelmet, Izraellel kapcsolatban pedig úgy fogalmazott,

partnerei nem tudják felfogni, hogy egy liberális demokrácia háborút folytat egy terrorista állam ellen.

Izraeli légicsapás füstje gomolyog a Gázai övezet déli részében levõ Rafah felett 2024. május 24-én Fotó: MTI/EPA/Haiszam Imad 

Felhívta a figyelmet arra, hogy egyes álláspontok szerint a gázai civilek nem azért halnak meg, mert a Hamász palesztin terrorszervezet parancsnoki központokat, katonai létesítményeket épített ki kórházak, valamint iskolák alá, hanem az izraeli hadsereg támadásai miatt. Hozzátette ugyanakkor, hogy Izrael még ügyel is arra, hogy ne civil célpontokat támadjon. Abbott kitért beszédében a távol-keleti helyzetre, azaz Kína és a nagyhatalom által országrészének tartott Tajvan kérdésére: az ausztrál politikus úgy látja, Peking kételkedik abban, hogy Tajvan túlzott ellenállást mutatna – már csak azért sem, mert a térségben állomásozó szövetségesei, köztük az Egyesült Államok, nincsenek felkészülve a szigetország védelmére.

Tony Abbott szerint Európában az Európai Unió részéről pedig azt látni, hogy a „jogállamiság bűneire” hivatkozva akarja rákényszeríteni a tagállamokra azokat a politikákat, amelyekkel a kormányok nem értenek egyet.

„A törvényt kardként és nem pajzsként használjuk” – hangsúlyozta. A volt miniszterelnök szerint Donald Trump előző amerikai elnök is hasonló helyzetben van, akit mindenáron megpróbálnak ellehetetleníteni.

Borítókép: Tony Abbott volt ausztrál miniszterelnök (Fotó: MTI/EPA-AAP/Lukas Coch)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.