Orbán Viktor miniszterelnök a kulcsa annak, hogy Magyarországot az elmúlt harminc évben egyszer sem támadták meg – vélekedett pénteken közzétett videójában Tucker Carlson. Az amerikai konzervatív véleményvezér Orbán Balázzsal, a kormányfő politikai igazgatójával készített interjút, aki rámutatott: hazánk esetében egy régi nemzetről, kulturális tekintetben pedig egy szigetről van szó Európa közepén. Hozzátette: jogunk van eldönteni, kivel lépünk szövetségre és hogyan kormányozzuk saját országunkat.
Ez egy teljesen új kérdés a washingtoni és a brüsszeli liberális elit számára. Nem szoktak hozzá. De ha az ember komolyan veszi a szuverenitást, akkor azt napi szinten kell gyakorolnia
– mutatott rá Orbán Balázs, utalva arra, mi az, ami nem tetszik sem Washingtonnak, sem Brüsszelnek.
Neoliberális ideológia uralkodik
Felidézte – ahogyan azt a Huszárvágás című könyvében is említi –, a Szovjetunió összeomlása után az egypólusú világmozgalom még nem a szabadságról szólt, hanem egy neoliberalizmuson alapuló ideológiáról. Kitért Francis Fukuyama amerikai filozófus elméletére, mely nem a nemzetállamok létrehozásáról szólt, hanem a globalizált rendszer kialakításáról. „Ugyanazt az ideológiát kell követnie mindenkinek, aki integrálódni akar a rendszerbe. Ha nem, akkor ki vagy rúgva” – foglalta össze. Orbán Balázs egyúttal kiemelte, Magyarország egy olyan világrendben bízik, mely a nemzeti szuverenitáson, valamint a konzervativizmuson alapul, magába foglalva a kölcsönös bizalmat és tiszteletet.
Ha nem harcolunk a neoliberális világrend ellen – nemcsak a Nyugaton belül, hanem világszerte –, akkor a következő évtizedekben komoly összecsapások várnak ránk
– fogalmazott.
Orbán Balázs úgy látja, az egész világon kezdenek felébredni a fejlődő országok, és egyre nagyobb hangsúlyt kap a saját gondolkodásmód érvényesítése, valamint a szuverenitás megőrzése – ezzel szemben a nyugati gondolkodásmódot a frusztráció uralja. „Attól tartanak, hogy elveszítik hatalmukat és befolyásukat” – vélekedett a neoliberálisokról. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a változó világrendben minden országnak megvan a maga feladata, az Egyesült Államoknak és Magyarországnak is.
Tucker Carlson említést tett arról, hogy a Szovjetunió alatt az Egyesült Államok nagy népszerűségnek örvendett, mondván, a Nyugat felszabadításáról élt egy vízió az emberekben.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy mikor jött rá, a neoliberális ideológia mégsem túl kedvező, tíz-húsz éve derült fény: megmondja ugyanis, hogy a globalizáció útján haladva hogyan kell kormányozni, milyen életet kell élniük az embereknek. „Nem ilyenek vagyunk. Integrálódni akarunk, és be is integrálódtunk a nyugati rendszerbe. Tagjai vagyunk az Európai Uniónak, a NATO-nak” – fogalmazott. Kiemelte, a magyarokhoz nem igazán illik a nagyhatalmak által képviselt neoliberális ideológia.
Fegyverként használná Washington Európát az oroszokkal szemben
A beszélgetés során szó esett arról is, hogy a nyugati sajtóban Magyarországot a Kreml eszközeként aposztrofálják, hivatkozva a magyar–orosz energetikai kapcsolatokra, valamint Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök kapcsolatára. Orbán Balázs elmondta, a két ország kapcsolata rendkívül bonyolult, elég csak visszagondolni a XX. századra.
A washingtoni liberális elit ajánlata az, hogy ti, közép-európai országok a lándzsa éle lehettek az oroszokkal szemben
– fogalmazott.
Álláspontja szerint az Egyesült Államok felfegyverezné a térséget, hogy harcoljanak az oroszokkal szemben, miközben egy új vasfüggöny ereszkedik le Európára.
„A kelet és nyugat közötti kereskedelmi útvonalak közepén vagyunk. Találkozási pont akarunk maradni. Nem az utolsó határ, nem a periféria” – szögezte le. Szóba kerültek továbbá Donald Trump volt amerikai elnök NATO-val kapcsolatos kijelentései is, melyek szerint rámutatott, ha Európa nem tudja megvédeni saját magát, miért kellene az Egyesült Államoknak.