Donald Tusk lengyel miniszterelnök kijelentése a NATO katonai szakembereinek ukrajnai jelenlétéről megerősíti, hogy a Nyugat hibrid háborút folytat Moszkva ellen – közölte Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a TASZSZ hírügynökséggel.
Van néhány [NATO] katonai megfigyelő, és mérnökök
– ismerte el Tusk egy tízéves, újságíróként akkreditált iskoláslány kérdésére válaszolva a szejm, a lengyel alsóház ülése után.
A lengyel miniszterelnök nem részletezte, hogy mely országok küldtek katonákat, és azt sem, hogy pontosan hányan vannak jelen Ukrajnában. A politikus ugyanakkor hangsúlyozta, hogy el kell kerülni a NATO közvetlen bevonását a katonai konfliktusba.
Emmanuel Macron francia elnök február végén Oroszország legyőzését szükségesnek nevezte Európa számára, és nem zárta ki, hogy csapatokat küld Ukrajnába.
Ha az oroszok áttörték volna a frontvonalat, ha lett volna egy kérés Ukrajna részéről, ami ma nem áll fenn, akkor jogosan fel kellene tennünk ezt a kérdést a csapatok küldéséről
– ismételte meg álláspontját a francia elnök május elején, mutatott rá az RBC.
Macron februári nyilatkozatát Oroszországban és a nyugati országokban egyaránt bírálták. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök március elején azt mondta, hogy az országnak nincs szüksége külföldi csapatokra, amíg ereje kitart. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár előző nap megjegyezte, Kijev nem kérte, hogy a szövetség csapatai ukrán területen állomásozzanak, hanem még több támogatást kért.
A Kreml elkerülhetetlennek nevezte Oroszország konfliktusát a NATO-val, ha az atlanti szövetség katonái megjelennek Ukrajnában.
A konfliktusba való beavatkozásuk hatalmas veszélyt hordoz magában
– mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
Ugyanakkor a Kreml márciusban azt mondta, hogy az orosz biztonsági szolgálatoknak már régóta vannak információik arról, hogy így vagy úgy, de a magukat tanácsadóknak nevező, a NATO-val közvetlen kapcsolatban álló emberek valóban Ukrajna területén tartózkodnak.