Szlovákiában országszerte csaknem hatezer szavazóhelyiség nyílt meg szombaton reggel hét órakor, és ezzel kezdetét vette az ország történetének ötödik európai parlamenti (EP) választása, amelyen este tíz óráig voksolhat a mintegy 4,37 millió szavazásra jogosult személy, szlovák állampolgárok, illetve a szlovákiai állandó lakhellyel rendelkező uniós állampolgárok. Szlovákiának jelenleg 14 európai parlamenti képviselője van, ők 2019-ben hat párt színeiben jutottak be az EP-be. Öt évvel ezelőtt az akkor parlamenten kívüli – jelenleg a parlamenti ellenzék részét alkotó – progresszív liberálisok, Progresszív Szlovákia (PS) és egy másik párt koalíciója szerezte meg a legtöbb mandátumot, szám szerint négyet, a második helyen pedig Robert Fico pártja, az Irány (Smer-SD) végzett, három mandátumot szerezve. A felvidéki magyar választóknak 2019-ben nem sikerült képviselőt küldeniük az EP-be.
A Robert Fico elleni merénylet árnyékolja be a szlovák EP-választásokat + videó
Szlovákiában, Olaszországban és az Európai Unió más országaiban szombaton, az európai parlamenti választások harmadik napján adják le a voksukat a választópolgárok.
Az EP-be kerülő parlamenti képviselők számának változása miatt Szlovákia az idei voksoláson a korábbinál eggyel több, azaz 15 képviselőt küldhet Brüsszelbe. Ezekért a mandátumokért 22 párt és egy koalíció, illetve az azok listáin induló jelöltek küzdhetnek meg. A csütörtökön életbe lépett kampánycsend kezdete előtt nyilvánosságra hozott felmérések összesített mutatói alapján a mostani EP választáson 6-8 szlovákiai politikai csoportosulásnak lehet érdemi esélye a mandátumszerzésre, köztük a felvidéki magyar pártnak, a Magyar Szövetségnek is.
A felmérések egybehangzóan a jelenlegi kormánykoalíció legnagyobb pártjának, a Robert Fico vezette Iránynak (Smer-SSD) a győzelmét valószínűsítik, míg a második legtöbb mandátumot a Progresszív Szlovákia (PS) pártnak jósolják.
Szlovákiában a választásokat beárnyékolja a május 15-i merénylet, amelyet a konzervatív Robert Fico miniszterelnök ellen követtek el. A támadás hatalmas visszhangot keltett egész Európában, és sokkolta Szlovákia állampolgárait. Szakértők szerint a merénylet is növelheti a miniszterelnök pártjának esélyeit a választásokon, közölte a The Journal.
További Külföld híreink
Fico, aki tavaly ősszel lépett hivatalba, még mindig lábadozik, miután több lövés is érte, ám állapota annyit javult, hogy még a szavazás kezdete előtt videóban tudott üzenni a szlovák állampolgároknak. Az előre felvett videó egyben az első megjelenése az ellene elkövetett merénylet óta. Bár beszédében nem említette közvetlenül a választásokat, önmagát az Európai Unió áldozatának nevezte, mivel más nézeteket vall, mint az egyesülés.
Az EP-választásokon való szavazói részvétel Szlovákiában hagyományosan alacsonynak számít. A részvételi arány 2019-ben 22,74 százalékos volt, ami ugyan rekordnak számított a szlovákiai EP-választások történetében, az EU-tagállamok között mégis a legalacsonyabb volt. Korábban nyilvánosságra hozott felmérések és elemzői vélemények szerint a mostani EP-választáson ugyan nem kiemelkedően magas, de minden eddiginél nagyobb részvételi arányra lehet számítani. Közvélemény-kutatások szerint 40 százalék körüli azoknak a válaszadóknak az aránya, akik azt jelezték: biztosan részt vesznek a voksoláson.
Bár a szlovákiai szavazáson leadott voksok összesítését várhatóan már néhány órával az este tízkor esedékes urnazárás után befejezik, a voksolás eredményeit csak vasárnap este 11 óra után teszik közzé, akkor, amikor az összes uniós tagországban is lezárult a szavazás.
További Külföld híreink
Mindebből adódóan vasárnap este 11 órakor már nem részeredményeket, hanem azonnal a hivatalos szlovákiai végeredményeket közlik. A hatályos szlovák szabályozás szerint csütörtökön kampánycsend lépett életbe, amely a voksolás befejezéséig tart, ennek értelmében addig sem részvételi eredményeket, sem exit poll felméréseket nem lehet nyilvánosságra hozni.
Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfõ (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd )
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezDömötör Csaba: Nagyüzem lesz az EP-ben!
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
Barcelonát is elmosta az ár + videó
Nem kíméli a szélsőséges időjárás Spanyolországot.
Harris vagy Trump: ki lenne jobb barátja Romániának?
Románia Donald Trump korábbi elnöksége alatt éppúgy eleget tett Washington – elsősorban biztonságpolitikai – elvárásainak, mint Joe Biden idején.
Beleszólhatnak-e a lengyelek az amerikai elnökválasztásba?
Pennsylvania nélkül Harris nem nyerhet, Trump viszont igen.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Menczer Tamás: Magyar Péterék nem akarják, hogy mi döntsünk a jövőnkről! - videó
A lángoló levéltár elhamvasztotta a magyarok reményeit is
Csalás történt? Megérkezett a TV2 válasza a Megasztáros botrányra
Megszólalt az elhunyt Forgács Gábor lánya
Megérkezett a TV2 gigabejelentése: világhírű zenész jön a Megasztárba
A magyar Bosch-vezér elárulta, miért nem veszik az elektromos autókat
Távoznia kellett a Diósgyőr sportigazgatójának a Paks elleni győzelem után
Urblík vezérletével fordított a második félidőben a Vasas és már 4. a tabellán
Dombi Tibort a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya válthatja
Szalai Attila váratlan esélyt kaphat, Dárdai lehet előtte a példa
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá
Már nem lehet kapni klasszikus Sport szeletet, de nem kell lemondani róla + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezDömötör Csaba: Nagyüzem lesz az EP-ben!
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
Barcelonát is elmosta az ár + videó
Nem kíméli a szélsőséges időjárás Spanyolországot.
Harris vagy Trump: ki lenne jobb barátja Romániának?
Románia Donald Trump korábbi elnöksége alatt éppúgy eleget tett Washington – elsősorban biztonságpolitikai – elvárásainak, mint Joe Biden idején.
Beleszólhatnak-e a lengyelek az amerikai elnökválasztásba?
Pennsylvania nélkül Harris nem nyerhet, Trump viszont igen.