Újabb fordulóponthoz érkezhet a Donald Trump volt amerikai elnök és 18 további vádlott ellen Georgia államban folyamatban lévő bírósági eljárás, amelyben a volt elnököt azzal vádolják, hogy a 2020-as amerikai elnökválasztás után megpróbálta megváltoztatni a voksolás számára kedvezőtlen eredményét. Trump jogi csapata beadvánnyal fordult az állam fellebbviteli bíróságához, amely abban a kérdésben hivatott dönteni, hogy Fani Willis kerületi ügyész, akinek oroszlánrésze volt az eljárásban, részt vehet-e továbbra is az ügyben.
Beadványában Steve Sadow, a volt elnök jogi csapatának vezetője azzal érvelt, hogy Willis és az általa az ügy különleges ügyészévé kinevezett Nathan Wade közti „helytelen kapcsolat” miatt indokolt a kerületi ügyész kizárása az eljárásból – írja a Newsweek amerikai hetilap.
Mint arról beszámoltunk, a Trump és társai elleni pert tavaly augusztusban indította meg Willis. A volt elnök jogi csapata akkor a szólásszabadságra hivatkozva kérte az ügy ejtését.
Idén januárban Trump egyik vádlott-társának jogi csapata robbantotta a bombát, miszerint Willis és Wade viszonyt folytatott egymással. A kerületi ügyész az ügyvédek szerint megfelelő jóváhagyások és tapasztalat hiányában nevezte ki Wade-et az ügy különleges ügyészévé, a férfi jogi cége pedig Fulton megye pénzét használta fel arra, hogy luxusnyaralásokra vigye a kerületi ügyészt. Willist később Wade válóperes tárgyalására is beidézték.
A Trump ügyében eljáró bíróság márciusban első fokon úgy döntött, hogy Willis ennek ellenére továbbra is részt vehet az eljárásban, Wade-nek azonban le kellett mondania.
A hónap elején az illetékes bíróság úgy határozott, hogy a fenti döntés elleni fellebbezés lezárultáig felfüggeszti a Trumpék elleni ügyet.
A georgiai üggyel kapcsolatban korábban az is felmerült, hogy Willis és Wade a Fehér Házzal egyeztetve cselekedett, amikor megindították az eljárást. Számlák tanúsága szerint a Trump elleni eljárás megindítása előtt Wade kétszer is találkozott Biden egyik tanácsadójával, ami felveti a kérdést, hogy a Fehér Ház rendelhette-e meg a georgiai pert Biden politikai ellenfelének besározására − számolt be róla a Breitbart amerikai hírportál.
Szintén a Breitbart tette közzé az év elején azt a feljegyzést, amely bizonyítja, hogy Willis tavaly februárban ellátogatott a Fehér Házba, ahol ötórás megbeszélést folytatott Kamala Harris alelnökkel.
Ha mindez még nem lenne elég, a Capitolium 2021. január 6-i ostromát vizsgáló demokrata vezetésű képviselőházi bizottsággal is hírbe hozták Willist, illetve ügyészségi csapatát. A vonatkozó információkat ráadásul némi eljárási trükközés segítségével visszatartották a vádlottak ügyvédeitől.
A képviselőház akkori elnöke, a demokrata Nancy Pelosi megakadályozta, hogy a bizottságba a republikánusok jelöltjei is bekerüljenek.
A pártatlannak nehezen tekinthető testület azóta megsemmisítette az iratait, így csak annyit lehet tudni, hogy a georgiai ügyészség emberei betekinthettek a képviselőházi bizottság által – a republikánusok szerint nemegyszer törvénytelen eszközökkel – gyűjtött bizonyítékokba.
Borítókép: Donald Trump volt amerikai elnök (Fotó: MTI/EPA/Peter Foley)