– Az előadásában ön hosszan ecsetelte, hogy a Ronald Reagan, Margaret Thatcher és II. János Pál pápa elleni sikertelen merényletek miként befolyásolták a történelem menetét. Nemrég a szlovák miniszterelnök, Robert Fico életére törtek, sikertelenül. Lehet ennek jelentősége most, az EP választás előtt a tekintetben, hogy a béke vagy a háború hangjai erősödnek fel?
– Elképzelhető. Ez egy roppant megrázó esemény volt, amilyenre az elmúlt 30-40 évben nem volt példa Közép- és Kelet-Európában. Olyan, mintha az 1920-as vagy 30-as években járnánk, és épp ezért nyugtalanító. Annak, hogy sikertelen volt, nagyon örülök, de jó lenne tisztán látni, hogy pontosan ki állt mögötte. Tudjuk, hogy a támadó egy különc figura, de jelenleg nagyon nehéz komoly politikai elemzést készíteni erről a merényletkísérletről. Ami tény, hogy a pápa, de Margaret Thatcher és Ronald Reagan is megerősödve kerültek ki az életük ellen irányuló merényletekből. Bátran viselkedtek, és ezzel kivívták az emberek tiszteletét. Fico úr eszméletét vesztette és kórházba kellett szállítani, de érdekes lesz látni, hogy amikor a kezelés után visszatér a politikába, hogyan kezeli majd mindezt. A halálközeli élmény érdekes dolog, sokan megváltoznak a hatására. Volt politikus, aki kilépett a politikából azzal az indokkal, hogy más szakmát akar, ahol nem lesz befeketítve. A politika persze mindig a hatalomért folytatott küzdelem, aminek más vetületei is vannak. Kíváncsi vagyok, milyen hatással lesz a merénylet Robert Ficóra: kilép a politikából, vagy más hozzáállással tér vissza?

– Nemrég az X-en azt posztolta, hogy az EU-t és a legtöbb tagállamot, valamint a Biden-kormányt irányító ideológia létezését ma a legtöbb művelt ember tagadja, beleértve a politológusokat is. Kifejtené, hogy pontosan mire gondolt?
– Néhány éve, amikor társszerzőként dolgoztam egy populizmusról szóló cikken a Journal of Democracy számára, a szerző – akinek a nevére már nem emlékszem – előállt egy érdekes dologgal. Azt mondta, hogy egyes országokban demokrácia nélküli liberalizmus van, talán Magyarországot is beleértve, és felvetette, hogy az illiberális demokrácia a megoldás. Kifejtette, hogy a demokrácia nélküli liberalizmus nem olyan ideológia, ami Európában bárhol is létezne, de úgy vélem, ennek pont az ellenkezője igaz! Szerintem nem gondolta, hogy ez egy vitatható állítás; úgy vélte, csupán egy nyilvánvaló tényt szögez le. Valószínűleg tényleg nincs senki, aki a demokrácia nélküli liberalizmus mellett törne lándzsát, olyanok viszonyt vannak, akik a tetteikkel a liberalizmus nélküli demokrácia mellett teszik le a voksukat. Ez tiszta sor.
Az Európai Unió egyes vezetői több esetben is egyértelműen lábbal tiporták a demokráciát. Jó példa erre, amikor az írek és a dánok elutasították az egyik szerződést, miután a franciák és a hollandok elutasították az akkor napirenden lévő európai alkotmányt.
Később aztán az unió ugyanazokat az intézkedéseket más címszó alatt foganatosította anélkül, hogy népszavazáson tette volna azokat próbára. Szerintem ez maga a demokrácia nélküli liberalizmus.