– Ronald Reagan elnök bátor lépései nélkül a szabadság nem vagy csak sokkal később érkezett volna meg Kelet-Közép-Európába – mutatott rá az Egyesült Államok 40., két ciklust is betöltő elnök politikájának fontosságára Szabó Marcel. Az alkotmánybíróval azzal kapcsolatban készítettünk interjút, hogy június 4-én, Reagan halálának 20. évfordulóján Budapesten nagyszabású konferenciát szervez a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE), valamint a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes vezette, civil kezdeményezésű Ronald Reagan Emlékbizottság. Utóbbi célul tűzte ki, hogy a volt amerikai elnök emlékét megőrizze, tekintettel arra, hogy sokat tett Magyarország szabadságáért és függetlenségéért.
Ronald Reagan 1981 és 1989 között vezette az Egyesült Államokat két cikluson keresztül: külpolitikai tekintetben első kormányzása alatt a kommunizmus elleni harcra, valamint a Szovjetunióval való versenyzésre összpontosított, majd második adminisztrációja alatt már a közel-keleti politika is hangsúlyosabb szerepet kapott. Szabó Marcel elmondta, a tanácsadók eleinte igyekeztek lebeszélni az akkori amerikai elnököt arról a politikai vonalvezetésről, amelynek lényege az volt, fokozzák a Szovjetunióval való fegyverkezési versenyt, egészen addig, amíg a keleti hatalom már nem bírja tovább, és a kommunista rendszer összeomlik.
Reagan viszont kitartott javaslata mellett, és éppen Teller Ede magyar–amerikai atomfizikus hatására alakította ki a stratégiai védelmi kezdeményezés (SDI, népszerűbb nevén csillagháborús tervezet) elnevezésű új űrfegyverkezési programot, amely végül 1983 márciusában kezdődött el.
A terv lényege az volt, hogy a szovjet, atomfegyverrel végrehajtott támadásokat a földön és az űrben telepített fegyverekkel védjék ki, emellett a korábbi politikákkal ellentétben a stratégiai védelemre összpontosított.