A világ 34 országában zajlanak fegyveres konfliktusok, ám nemcsak erre az ijesztő tendenciára mutatott rá legfrissebb elemzésében az oslói Békekutató Intézet (PRIO): statisztikai adatokból kiderült az is, harmincéves viszonylatban az elmúlt három évben rekordot döntött a konfliktusok halálos áldozatainak száma. Ráadásul a 34 országban legalább 59 konfliktust számoltak össze az elemzők tavaly, ami jelentős emelkedést jelent a 2022-es adatokhoz képest, nem mellesleg utoljára az 1990-es évek elején mértek ilyen magas számokat. Akkoriban az Egyesült Államok és a Szovjetunió hatalmi versengése játszott nagy szerepet, amelyek rivalizálva egymással, támogatták a különböző feleket a polgárháborúkban. A hidegháborúk végével viszont már nem voltak olyan nemzetközi szereplők, amelyek finanszírozni tudták volna a konfliktusokat, így azok száma jelentősen lecsökkent.
Fordulópontot hozott az ISIS
A fordulópontot a 2015-ös év jelentette, különösen a Közel-Kelet és Afrika számára: az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezet felemelkedése ugyanis mindkét régióra hatalmas pusztítást hozott, és rengeteg emberáldozatot követelt. Míg az ISIS olyan országokban vált meghatározó fegyveres csoporttá, mint Irak és Szíria, a hozzá kapcsolódó Boko Haram nevű terrorszervezet elsősorban Nigériában kezdett felemelkedni.
Noha az ISIS befolyása azóta jelentősen csökkent, a PRIO szakértői szerint 2023-ban mégis 12 országban maradtak jelen, ami bár a legalacsonyabb arány 2015 óta, a radikalizálódásnak továbbra is táptalaja lehet az iszlám szélsőségesség jelenléte.