Az európai parlamenti választáson a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés nagy arányú győzelmet aratott, a Macron által fémjelzett centrista pártszövetség pedig messze lemaradva a második helyen végzett. Erre válaszul Emmanuel Macron bejelentette a francia nemzetgyűlés feloszlatását.
Úgy döntöttem, hogy visszaadom önöknek parlamenti jövőjük választását. Ez a döntés komoly, súlyos, de mindenekelőtt a bizalom megnyilvánulása
– mondta.
Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés EP-listavezetője már Macron bejelentése előtt felszólította az államfőt, hogy írjon ki új választást. Marine Le Pen, a jobboldali párt frakcióvezetője és 2027-es elnökjelöltje üdvözölte Emmanuel Macron bejelentését.
Készen állunk arra, hogy átvegyük a kormányzást, ha bizalmat szavaznak nekünk a következő választáson
− mondta.
Emmanuel Macron elnök már 2022-ben sem kapta meg a többséget a Nemzetgyűlésben, ezért ez a kérdés azóta sokszor napirendre került – mondta el lapunknak Fejérdy Gergely, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
Már azt is lehet tudni, hogy a választópolgárok mikor szavazhatnak az új parlamentről. Az első fordulót június 30-án fogják megtartani, a másodikat július 7-én rendezik.
Az eddigi elemzések azt mondták, hogy ennek azért nincs értelme Macron számára, mert ugyanolyan patthelyzet fog kialakulni. Ez most is létező forgatókönyv a francia elnöknek, és egyáltalán nem kizárt, hogy nem sikerül többséget alkotó parlamenti pártot létrehoznia a francia Nemzetgyűlésben a három hét múlva esedékes szavazáson
– fejtette ki a szakértő. Mint mondta, ennek kapcsán több lehetőség is felvázolható. Az európai parlamenti választásokon az elmúlt három alkalommal mindig toronymagasan Le Pen pártja kapta a legtöbb szavazatot, a nemzetgyűlési választásokon ez azonban nem mindig így alakul, a belföldi választásokon nem feltétlenül szavaznak hasonlóan a francia választópolgárok.
De ez most kivétel lehet, mert nagyon nagy a felháborodás és a belső elégedetlenség Franciaországban a macroni politikával szemben
– hangsúlyozta Fejérdy Gergely.
Várhatóan az első és legnagyobb pártja lesz a nemzetgyűlésnek a Marine Le Pen-féle párt, a nagy kérdés ezt követően azonban, hogy tud-e koalícióra lépni valakivel. Erre egyelőre nem látszik esély – jegyezte meg a szakértő.
A potenciális támogatók közé tartozhat Eric Zemmour pártja, amely a szakértő szerint a megszűnését kockáztatná ezzel; vagy a Marion Maréchal-féle csoport.
A másik oldalon pedig ott áll az egykori republikánus párt, amely azonban valószínűleg nem támogatná Le Pen pártját – mutatott rá a szakértő. – Nem látom nagy valószínűségét annak, hogy egy jobboldali összefogás összejöhet, Emmanuel Macronnak sincs sok esélye arra, hogy jó eredményt érjen el a Nemzetgyűlésben, így ez a patthelyzet nem valószínű, hogy változást tud hozni.
Franciaországban nagyon bonyolult a választási rendszer, és nagyon sok helyen akár három személy is versenyezhet egymással, ha nincsenek meg a megfelelő szavazati arányok. Ilyen esetekben a Marine Le Pen-féle párt általában vesztésre áll.
Kevés esélyt látok arra, hogy Marine Le Pen nagy győzelmet arat június 30-án és július 7-én, arra nagyobb esélyt látok, hogy a kaotikus francia belpolitika a továbbiakban is fenn fog maradni, tekintettel arra, hogy nagyon nehéz ma koalíciót alkotni mind a centrista-liberális oldalon, mind pedig a jobboldalon
– fogalmazott Fejérdy Gergely.
Bár a francia politikában már voltak hosszabb-rövidebb időn keresztül működő „érdekházasságok”, félő, hogy nagyon hasonló helyzet fog kialakulni, mint ami most van, tette hozzá. Ugyanakkor hangsúlyozta:
De Macron elmondhatja, hogy ő megadta a lehetőséget Marine Le Pennek. Ha sikerül, akkor valószínűleg ki fogja nevezni őt miniszterelnöknek, ha nem, akkor viszont elmondhatja azt, hogy ő mindent megtett annak érdekében, hogy a franciák véleményét meghallgassa.
– A tét Macronnak kisebb, hiszen ő az utolsó elnöki mandátumát viszi, de az instabil belpolitikai helyzet neki sem érdeke. Úgy gondolom, hogy egy nagyon érdekes választás és belpolitikai helyzet előtt állunk június 30-án, amelyre 1968 óta nem volt példa. Akkor De Gaulle megerősödve jött ki belőle, most Macron is valami hasonlóban reménykedhet – zárta szavait a szakértő.