A magyar kormánypárt, a Fidesz, a cseh ANO és az osztrák Szabadságpárt új politikai szövetsége, a Patrióták Európáért múlt vasárnap Bécsben indult útjára. Az Európai Parlamentben minden pártszövetségnek, amely frakció kíván lenni, legalább 23 EP-képviselővel kell rendelkeznie, akik legalább hét országot képviselnek – emlékeztet az European Conservative. A Patrióták Európáért három alapító tagja már alapból 24 képviselői hellyel rendelkezett, 26-tal, ha a portugál Chega-t is beleszámítjuk, aki a hét elején csatlakozott elsőként a csoporthoz, így már csak a nemzeti delegációk szükséges száma maradt, mint kritérium, amelyet teljesíteni kell.
Nagy változás történhet az Identitás és Demokrácia frakcióban
Az Identitás és Demokrácia (ID) képviselőcsoport vezetői július 8-án, hétfőn, közvetlenül a franciaországi választások második fordulójának lezárása után tervezik megtartani alakuló ülésüket.
Az alapítók abban bíznak, hogy nemcsak elérik a szükséges küszöböt, hanem a harmadik legnagyobb frakcióvá válnak a Parlamentben, megelőzve a 84 mandátummal rendelkező Giorgia Meloni vezette Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsoportot. Nagy valószínűséggel az új tagokkal folytatott tárgyalások már a végéhez közelednek. Korábban Matteo Salvini Liga pártjának nyilvánosságra hozott nyilatkozatai arra utaltak, hogy a terv a kezdetektől az volt, hogy az ID képviselőcsoportot kibővítsék és átnevezzék.
További Külföld híreink
A Bloomberg szerint az ID képviselőcsoport vezetői azt tervezik, hogy találkoznak a Patrióták Európáért pártszövetség vezetővel és július 8-án, hétfőn, közvetlenül a francia választások befejezése után tartanak közös alakuló ülést. A frakciók megalakulására az eredeti határidő július 4. volt, de több delegáció és maga az ID képviselőcsoport is hosszabbítást kért a franciaországi előrehozott választásokra való tekintettel.
Ez a lépés az ID fennmaradásához is szükséges. Mivel az osztrák Szabadságpárt és a portugál Chega átállt az új pártszövetséghez, valamint a független észt képviselő, Madison Jaak szerdán csatlakozott az ECR-hez, az ID egyedül már nem teljesíti a hét delegáció kritériumát.
Az ID képviselőcsoport jelenleg Marine Le Pen francia Nemzeti Tömörüléséből (RN), az olasz Liga pártból, a holland Szabadságpártból (PVV), a Flamand Érdek pártból, a cseh Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) pártból, valamint a dán Néppártból áll.
Ez a hat párt együttesen jelenleg 49 mandátummal rendelkezik, ebből 30 csak a francia Nemzeti Tömörülésé. A Patrióták Európáért pártszövetséggel együtt ez a szám 75-re nőne, ami azonban tízzel kevesebb, mint amennyi ahhoz szükséges, hogy megelőzzék az ECR-t és a harmadik legnagyobb brüsszeli frakcióvá váljanak.
A lengyel Jog és Igazságosság (PiS) a maga 21 képviselőjével szintén fontolgatta, hogy csatlakozik, de aztán szerdán úgy döntött, hogy az ECR képviselőcsoportban marad.
További Külföld híreink
A német AfD is csatlakozhatott volna a 15 képviselői helyével a pártszövetséghez, ez azonban „jelenleg nem opció az AfD számára”, nyilatkozta kedden Alice Weidel, a párt társelnöke.
Hétfőig biztosan kiderül, hogy még melyik pártok csatlakoznak a Patrióták Európáért hazafias erőhöz. Szóba jöhet a szlovák Smer párt öt mandátummal, bár egyelőre úgy néz ki, hogy nem csatlakozik, vagy a spanyol Se Acabó La Fiesta (SALF) három mandátummal.
A végleges felállásra csak a francia választások után derül fény.
Borítókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke (j), Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke (k) és Andrej Babis korábbi cseh kormányfő, az Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) párt elnöke, miután aláírták a Patrióta kiáltvány az európai jövőért című közös nyilatkozatot (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezHáborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Szijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
3 év után itt vannak az első fotók: Palik László megmutatta szerelmét!
Háború Ukrajnában - Ledobták az elefánt nevű bombát az oroszok + videó
Baj van az ismert nyugtatóval, azonnal felfüggesztik a forgalmazását
Beszakadt a forint, ez állhat a szabadesés hátterében
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Itt a bejelentés Pep Guardiola jövőjéről
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
K...rva nagy következmények
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezHáborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Szijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.