Az előzetes becslések szerint a Munkáspárt alakíthatja meg az új brit kormányt, és Sir Keir Starmer, a Labour vezetője lesz a következő brit miniszterelnök. A leköszönő miniszterelnök, Rishi Sunak vállalta a felelősséget a katasztrofális eredményekért – írja a Sky News.
Számos brit politikai elemző szerint is ez a választás nem arról szólt, hogy a Munkáspárt olyan nagyon népszerű lenne, Starmer és pártja azért tudott győzedelmeskedni, mert a Konzervatív Párt rendkívül népszerűtlen lett
– mondta el lapunknak az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója, Horváth Sebestyén.
Még nincs végleges eredmény, de az előrejelzések szerint a Konzervatív Párt 145 képviselői mandátumot tud szerezni, számos konzervatív politikus a 150-es mandátumszintet jelölte meg olyan számként, ami alatt gyakorlatilag politikai kapitulációról, megsemmisülésről lehet beszélni.
– Keir Starmer egyáltalán nem a legnépszerűbb brit pártpolitikus (a brexitet levezénylő Nigel Farage a legnépszerűbb), ügyvédi pályájához még az 1990-es években több botrány is kapcsolódott. Starmer a britek szerint egy sótlan, karakter nélküli politikus, aki az elemzők szerint a rendkívül népszerűtlenné vált Rishi Sunakkal folytatott előzetes vitát is elveszítette, mutatott rá a szakértő.
A kormányváltást követően az Egyesült Királyság kül- és gazdaságpolitikájában nem várható fordulat. Még a kampányban a munkáspárti árnyékkormány védelmi minisztere és külügyminisztere ellátogatott Kijevbe, hogy az ukrán vezetésnek megígérje: az Egyesült Királyság a kormányváltást követően is biztosítani fogja a fegyverszállítmányokat, illetve a pénzügyi segítségnyújtást, amit ki is szeretne bővíteni a Munkáspárt
– tette hozzá.
A szakértő elmondta, hogy a közel-keleti konfliktusban viszont az Izrael-barát Konzervatív Párttal szemben a Munkáspárt valószínűleg Palesztina segítésére fog inkább koncentrálni.
– Keir Starmer az egész kampányában azt hangsúlyozta, hogy minden konzervatív gazdaságpolitikai lépéssel egyetért, nem terveznek adóemelést, és Sunak legfőbb gazdaságpolitikai intézkedését, a 2022-ben beterjesztett edinburgh reformokat is támogatni fogja. Ez a reform a brit pénzügyi és bankszektor túlszabályozottságát akarja enyhíteni, miután a brexit utáni megmaradó uniós szabályok a brit bankszektor globális versenyképességét rontják, mutatott rá a szakértő.
Keir Starmer a kampányában a választói korhatár leszállítását 16 évre, oktatáspolitikai reformot, a magániskolákra is kiterjesztett adókat, az egészségügyi dolgozók létszámának növelését és a konzervatívok kormányzása alatt több mint kétszeresére nőtt várólisták rövidítését ígérte. Emellett a kórházi ágyak számának emelését, további egészségügyi beszerzéseket és a rendvédelmi és határvédelmi erők számának növelését is szeretné a Munkáspárt
– összegezte a szakértő.