Értékválságban van az amerikai Demokrata Párt?

Milyen lehetőségek állnak az amerikai Demokrata Párt előtt Biden után? A Demokrata Nemzeti Konvenció több kérdést vetett fel a párt jövőjével kapcsolatban, mint amennyit megválaszolt. A novemberi választásokat felvezető kampány eddigi történései már nyilvánvalóvá tették, hogy a párton belüli törésvonalakat és a folyamatos balra tolódást. Vajon teljesen feladja az ideológiai értékeit a Demokrata Párt a választások közeledtével?

2024. 08. 30. 15:05
Kamala Harris amerikai alelnök, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje
Kamala Harris amerikai alelnök, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje (Fotó: MTI/EPA/Will Oliver)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fontos tanulságokkal járt a múlt héten lezajlott Demokrata Nemzeti Konvenció (DNC). Az amerikai Demokrata Párt elnökjelölő gyűlésén Kamala Harris jelenlegi alelnök és Tim Walz minnesotai kormányzó a papírforma szerint egy formális szavazást követően hivatalosan is elfogadta a párt elnökjelöltségét, illetve alelnökjelöltségét.

Kamala Harris amerikai alelnök, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje és alelnökjelöltje, Tim Walz minnesotai kormányzó
Kamala Harris amerikai alelnök, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje és alelnökjelöltje, Tim Walz minnesotai kormányzó (Fotó: MTI/EPA/Justin Lane)

Mit lehet elmondani az amerikai Demokrata Párt helyzetéről az országos demokrata konvenció után?

Bár Donald Trump volt elnököt, a Republikánus Párt elnökjelöltjét igyekeznek a demokráciára leselkedő veszélyként beállítani, úgy tűnik, épp a demokraták azok, akik számára az amerikai alaptörvényben meghatározott értékek nem szentek többé. Mi sem illusztrálja ezt jobban, mint a DNC egyik felszólalójának, Kelley Robinson emberi jogi aktivistának a beszéde, aki szerint 

félre kell tenni az alkotmányt, ami csak „egy kis papírdarab” és újra kell gondolni a szabadságot és a demokráciát.

A párt egy másik előszeretettel hangoztatott érve, hogy a középosztály felemelésére törekszenek, amit Kamala Harris alelnök is megemlített az elnökjelöltséget elfogadó beszédében. A valóságban egyre inkább eltávolodik az egyszerű emberektől és a saját ideológiai gyökereitől az amerikai Demokrata Párt. A Biden-adminisztráció eddigi három és fél éve alatt inkább romlott semmint javult volna a középosztály helyzete.

Erre a korábbi demokrata politikusból lett független elnökjelölt, Robert F. Kennedy Jr. is utalt a Tucker Carlsonnak adott interjújában. Kennedy szerint a Demokrata Párt, amely régen a szegények és a munkások pártja volt, mostanra az elit pártja lett, szinte az összes nagy pénzügyi, technológia és gyógyszeripari cég beállt mögé.

Egyre jobban láthatóvá válnak a Demokrata Párt belső konfliktusai a reflektorfényben is

A Demokrata Párt belső konfliktusaira is rávilágított a kongresszus. Mint arról beszámoltunk, Kamala Harris épp arra az estére hagyta el Chicagót egy másik esemény miatt, amikor az Obama házaspár szólalt fel, akik Biden visszalépése után vonakodtak beállni az elnökjelöltsége mögé.

Szintén az egység hiányát jelezte, hogy például Izrael kérdésében Harris kénytelen volt patikamérlegen adagolni a szavait, hogy a párton belüli, egymással homlokegyenest ellenkező állásponttal rendelkező csoportoknak egyaránt a kedvére tegyen. Bár hangsúlyozta, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát, de egyúttal tűzszünetet sürgetett, így próbálva meg egyensúlyozni az Izrael kérdésében erősen megosztott amerikai Demokrata Párt különböző csoportjai között.

Kamala Harris valódi szándékaival kapcsolatban csak találgathatunk, de a republikánusoknak nincsenek illúziói.

Biden elnök, Harris alelnök és a demokraták nem barátai Izrael államnak és az izraeli népnek. Jobban érdekli őket, hogy megszilárdítsák muszlim szavazataikat Michiganban és Minnesotában, mint hogy támogassák az amerikai zsidó közösséget és Izrael államot

– fejtette ki lapunknak Bryan Leib, Alapjogokért Központ vezető kutatója.

Az amerikai Demokrata Párt válsága a következő időszakban tovább mélyülhet, hiszen az országos demokrata konvenció megmutatta, hogy a Donald Trump republikánus elnökjelölttel való riogatáson túl a párt nem képes konzisztens és meggyőző politikai érvekkel, illetve programmal előállni. A demokraták azzal mentegették Harris mellébeszélését, hogy az amerikaiak amúgy sem a politikai program alapján szavaznak.

Kamala Harris megítélése sem segít a párt helyzetén, hiszen az alelnök csúfos kudarcot vallott a rábízott legfontosabb feladatban, a határhelyzet kezelésében, és semmi említésre méltó nem fűződik  a nevéhez a közel négy évi tevékenysége alatt. 

Ráadásul bármennyire igyekszik is a fősodratú média centrista jelöltként beállítani Harrist, korábbi politikai tevékenységét nézve nyilvánvaló, hogy az amerikai történelem talán legkomolyabb balra tolódását hozhatná az elnöksége. Különösen hűen tükrözi ezt az alelnökjelölt választása, hiszen Tim Walz minnesotai kormányzó többek között az LMBTQ-mozgalom és a migráció kérdésében is szélsőségesebb irányzatot képvisel, mint a Biden-adminisztráció.

A Demokrata Párt konvenciójának kudarcát a számok is alátámasztják. Bár egy ilyen, óriási médiafigyelemmel járó esemény kapcsán rendszerint ideiglenesen kilőnek a demokrata jelölt támogatottsági mutatói, idén még tartott a kongresszus, amikor az egyik piaci előrejelzésekkel foglalkozó platform már frissítette előrejelzését, és 52 százalékos valószínűséggel Donald Trumpot nevezte meg az amerikai elnökválasztás esélyeseként. Trump előretörése a demokrata elnökjelölttel szemben már csak azért is jelenős mozgás, mert nem volt konkrét indoka – vélekedett Harry Crane, a Rutgers Egyetem statisztikaprofesszora.

Borítókép: Kamala Harris amerikai alelnök, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje (Fotó: MTI/EPA/Will Oliver)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.