Az utóbbi hetekben egyre több nyílt vagy burkolt utalás érkezett, hogy Zelenszkij kössön békét Putyinnal. Az egész folyamatot a magyar miniszterelnök békemissziója indíthatta be, Orbán Viktor kijevi, majd később moszkvai és washingtoni útjai – mintegy közvélemény-kutatásként is – arra mutattak rá, hogy az európai emberek jelentős része a béke pártján áll.

Orbán Viktor történelmi sikere, hogy ő a háborús opció mellé letette az asztalra a béke lehetőségét is
– mondta el lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója.
– A Nyugat talán Trump kezéből akarja kiütni a békeopciót – folytatta a szakértő. – A békekötés reménye a Nyugat részéről annak is szólhat, hogy eddig csak Trump volt azaki a békéről beszélt, de innentől ez már nem csak Donald Trump megkülönböztető jele, ezért az elnökválasztásig valószínűleg sokkal több ilyen kijelentést fogunk hallani – tette hozzá.

– A békefolyamat azonban csak akkor működik, ha az ukránok meg tudnák tartani az Oroszországban elfoglalt területeket. A nyugati békeretorika azt a célt szolgálja, hogy az oroszokat rávegyék egy esetleges területcserére, ez azonban valószínűleg nem fog menni, mert a bizonyítási kényszer az ukrán oldalon van – mondta a szakértő. Hozzátette, hogy Putyinnak arcvesztés lenne, ha Moszkva megszerzett területeket adna fel.
– A háborús és szankciós fáradtságba belefásult nyugati társadalmaknak is reménysugár lehet a béke, ezért is hangsúlyozhatják annak fontosságát a politikusok, üzenve a szavazóknak – Németországban például ősszel tartományi választások lesznek –, de én ezt inkább egy taktikai lépésnek tartom a Nyugat részéről – hangsúlyozta.
Van-e célja a kurszki betörésnek?
Az ukrán csapatok kurszki betörése a teljes elemzői és szakértői gárdát meglepte, ugyanis nem olyan irányba indultak, amelynek katonai értelemben valami célja lehetett volna, mondta Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő.
Ez egy politikai cél lehetett csupán, szakmai magyarázata nincs. Az tűnik jelenleg a legvalószínűbbnek, hogy így lehet egy olyan narratívát generálni a nyugati médiában, hogy az ukránok hibája miatt bekövetkezhet a katonai összeomlás. Ez elterelheti a figyelmet a hiányos nyugati támogatásról, és a felelősséget egyértelműen Ukrajnára lehet áttolni, egy bekövetkezett vereség esetén
– hangsúlyozta a szakértő.